Odkrywanie tajemnic

Multimedialnych encyklopedii Dorling Kindersley polonizowanych przez Optimusa Pascala przedstawiać chyba nie trzeba. Są to jedne z najlepszych publikacji na CD-ROM-ach przeznaczonych dla popularnego użytkownika. Ich wspaniała oprawa graficzna, interesująca i bogata treść sprawiają, że stały się niezbędne dla fanów multimediów. Zaś niezaprzeczalny walor edukacyjny doceniony został przez Ministra Edukacji Narodowej: zostały one uznane za środek dydaktyczny zalecany do nauczania biologii z higieną i ochroną środowiska na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Informacje podane są tak przystępnie, że skomplikowana wiedza okazuje się łatwo przyswajalna prostota informacji

Nie sposób jednak pominąć milczeniem najnowszej pozycji z serii „Nowe horyzonty”. Jest nią Encyklopedia człowieka z podtytułem: „Ciało ludzkie bez tajemnic”. Ten świetny krążek ukazuje organizm człowieka jako precyzyjny mechanizm, w którym zachodzą powiązane ze sobą procesy i przemiany, zapewniające mu prawidłowe funkcjonowanie. Dla większości z nas są one tajemnicą, czymś abstrakcyjnym, czego – choć tak bliskie – nie potrafimy pojąć.

Encyklopedia człowieka wyjaśnia je w sposób niezwykle przystępny. Po uruchomieniu krążka trafiamy do gabinetu, w którym znajdują się gabloty z ilustracjami przedstawiającymi budowę anatomiczną człowieka, szkieletem z narządami wewnętrznymi oraz zdjęciami rentgenowskimi. To furtki ułatwiające penetrację zawartości płyty, sygnujące jej główne opcje: Przegląd układów, Przegląd trójwymiarowy i Przegląd RTG oraz szczegóły budowy człowieka .

poglądowe i odlotowe Poglądowe animacje, schematy i zdjęcia korespondują z tekstem, opisami i filmami wideo

Przegląd układów pozwala zajrzeć do wnętrza ciała i przyjrzeć się, jak funkcjonują jego poszczególne elementy. W jego ramach zebrano szereg zagadnień (m.in. chemia ciała; jedzenie i trawienie, komórki i tkanki; zmysły), dających dużo podstawowej wiedzy z zakresu nauki o człowieku. Niezwykle pomocne są tu poglądowe animacje i schematy wyjaśniające wszystko krok po kroku (przy udziale lektora). Łatwy w obsłudze interfejs zachęca do pogłębiania wiadomości, zaś system odsyłaczy do tematów pokrewnych pozwala wyjaśnić wątpliwości pojawiające się w trakcie zapoznawania się z poszczególnymi zagadnieniami.

w skrócie
Encyklopedia człowieka
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486; 8 MBRAM; karta dźwiękowa, Windows 95 i 3.1x; 9 MB na dysku
plus bogata, w prosty sposób przedstawiona treść
plus wspaniała oprawa graficza: poglądowe animacje, obracalne modele trójwymiarowe, wideosekwencje i ilustracje
plus przystępny język
plus rewelacyjny interfes
Producent: Optimus Pascal, Bielsko-Biała, tel.: (0-33) 11 91 80 faks: (0-33) 12 31 41 e-mail:[email protected]http://www.opm.pl/
Cena: ok.169 zł

Kto pamięta niewiele mówiące gipsowe modele narządów znane z lekcji biologii? Przegląd 3D jest ich nowoczesnym odpowiednikiem. Wystarczy kilknąć odpowiedni organ na modelu człowieka, a będziemy mogli obejrzeć go z bliska w przestrzeni, poobracać, poznać jego funkcje, związane z nim dane statystyczne i obejrzeć filmy, a odwołując się do modułu układów – całą teorię na jego temat. Encyklopedia człowieka to świetna propozycja dla popularnego użytkownika.