Wiekowa wiedza…

Istnieje grupa ludzi, którzy lubią stare książki. Tylko część z nich to prawdziwi bibliofile, zbierający książki nie dla ich wyglądu, lecz wartości, unikatowości czy z innych jeszcze względów. Jednak niektórym wystarczy piękny widok kilkunastu bądź kilkudziesięciu tomów (najlepiej oprawnych w skórę), przepięknie się prezentujących w tzw. gabinecie. Czy to do nich adresowana jest

Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberga

, wydana niedawno na CD-ROM-ie przez Impresję?

Encyklopedia Gutenberga – nowoczesność z myszką? nowoczesność i tradycja

I tak, i nie. Tak, ponieważ raczej tylko miłośnicy staroci zainteresują się skarbnicą wiedzy… przedwojennej (lata 30.). Nie ujmując nic autorom tej swego czasu bardzo dobrej encyklopedii, trzeba jednak pamiętać, że ilość oraz jakość wiedzy zgromadzonej od tamtego czasu wzrosła niepomiernie. Sens korzystania dziś z tego źródła wiedzy zasadza się chyba na możliwości poznania zupełnie innego punktu widzenia – ludzi ze świata bez bomby atomowej i komputerów.

Od strony technicznej nie można wydawnictwu nic zarzucić – encyklopedia jest wykonana nader starannie, a zawiera ponad 4,5 tys. ilustracji i 260 tabel. Jej interfejs to przeglądarka WWW, obsługuje się ją więc bardzo wygodnie. Bezproblemowa jest również instalacja (program rozpoznaje IE 4.0 i nie usiłuje zainstalować IE 3.0).

w skrócie
Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberga
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; ok 1 MB na dysku; Windows 3.1x
plus obszerna baza haseł
plus funkcjonalny interfejs
minus niektualna baza haseł
Producent: Stratus, tel.: (0-61) 814 27 73; faks:814 22 94 http://www.stratus.com.pl/
Wydawca: Impresja Przeźmierowo, tel.: (0-61) 814 27 01 faks: 814 22 94 e-mail:[email protected]http://www.impresja.com.pl/
Cena: 150 zł

Odpowiadając znowu na postawione wcześniej pytanie: encyklopedia Gutenberga na pewno NIE jest przeznaczona dla zbieraczy „książek na metry”. Jakże przecież wygląda na półce książka przeciętnej grubości z napisem: Tomy 1-22?