1+1+1=1

Xircom, dobrze znany producent urządzeń telekomunikacyjnych po raz kolejny podnosi poprzeczkę technologiczną. Dzieje się tak za sprawą nowego produktu CEM56100 BTX. Jest to karta PC typu II, oferująca użytkownikowi dostęp do wszystkich usług, które można obecnie spotkać. Łączy w sobie funkcje karty sieciowej oraz modemu – standardowego i przystosowanego do obsługi cyfrowych telefonów komórkowych GSM.

Komunikacja poprzez standardowe łącza telefoniczne może odbywać się dwukierunkowo z maksymalną prędkością 33,6 kbps. Jednak dzięki wbudowanej obsłudze protokołu K56Flex, przy komunikacji z odpowiednio przystosowanym serwerem, możliwy staje się odbiór danych z szybkością dochodzącą do 56 Kbps. Istotnym drobiazgiem znajdującym się w zestawie jest przejściówka pozwalająca podłączyć kabel z wtykiem RJ-11 do „polskiego” gniazda telefonicznego.

Bardzo przydatna dla wszystkich podróżujących stanie się możliwość wykorzystania telefonu GSM do uzyskania połączeń przez modem Xircom. Ta cecha niesie jednak ze sobą dwie niedogodności: za zestaw odpowiednich kabli (tzw. GSM Connection Kit) trzeba dopłacić, a karta nie potrafi obsłużyć protokołu korekcji błędów MNP10-EC, który jest specjalnie zaprojektowany do połączeń komórkowych.

w skrócie
Xircom CEM56-100BTX
Maks. prędkość transmisji: modem – 33 600 bps, faks – 14 400 bps, sieć 10/100 Mbit/s
Kompresja danych: V.42bis, MNP5
Korekcja danych: V.42, MNP2-4
Złącza: RJ-11 (modem), RJ-45
Oprogramowanie: Winfax 4, Wincomm 4
plus integracja w jednej karcie PC
plus zastosowanie najszybszych obecnie protokołów pracy
plus bardzo dobra dokumentacja
minus brak obsługi MNP10-EC
Producent: Xircom, USA http://www.xircom.com/
Dostarczył: Cadena Systems, Poznań, tel.: (0-61) 855 21 51,faks: 853-32-93, email: [email protected], http://www.cadena.com.pl/
Cena: 1830 zł (karta) 560 zł (GSM Connection Kit)

Karta sieciowa CEM56 to bardzo nowoczesny adapter. Pozwala podłączyć się do sieci Ethernet z prędkością 10 Mbit/s lub FastEthernet – 100 Mbit/s. Taka specyfika wymusza stosowanie jako medium transmisyjne wyłącznie skrętki. Tuż obok gniazda RJ-45 znajdują się dwie diody sygnalizacyjne, czytelnie przedstawiające aktualny stan karty. Bogaty zestaw sterowników gwarantuje poprawną współpracę praktycznie z dowolnym systemem operacyjnym.