Asystent szefa

Złożoność procesu planowania i kontroli wykonania przedsięwzięcia (nawet średnio skomplikowanego, jak np. budowa domu) nie podlega dyskusji. Liczba zadań do wykonania oraz nieustanne odstępstwa od pierwotnych założeń szybko wybiegają poza obszar kartki z notatkami. W takim przypadku niezbędny jest asystent, który przejmie obowiązki nadzorcy. Wszystkich zajmujących się zawodowo kontrolą i dokumentacją wykonania różnego rodzaju projektów, w które zaangażowane są znaczne środki, zapewne zainteresuje aplikacja Microsoft Project 98 .

jeszcze tylko duży monitor Do obejrzenia całego wykresu PERT przydatny jest duży monitor

Najnowszy produkt firmy Microsoft jest następcą wersji MP 4.1 opisywanej w numerze 1/97 CHIP-a. Wprowadzone zmiany polegają na integracji z MS Office 97, co upraszcza przenoszenie danych między poszczególnymi aplikacjami pakietu. Poza tym możliwa jest współpraca z Microsoft Team Manager 97 (CHIP 5/97), która w przypadku złożonych projektów jest bardziej wydajna. Dodatkowo za pośrednictwem ODBC zapewniony jest dostęp do różnego rodzaju baz danych. Wiadomości dla członków zespołu projektantów rozsyłane są za pomocą poczty elektronicznej. Udostępniono bezpośrednią łączność z Internetem, dzięki czemu projekt może zawierać łącza do stron WWW, co zapewnia bieżący dostęp do informacji. Plik projektu zachowany w formacie HTML nadaje się do publikacji w Sieci.

Poprawiony model zarządzania zasobami pozwala na ich przydział do zadań w sposób dobrze odzwierciedlający rzeczywistość. Czas i koszt wykorzystania środków jest regulowany w zależności od zaawansowania projektu, a każdy zasób ma określony czas, w którym jest dostępny oraz cennik zawierający wiele stawek i daty ich wprowadzenia. Również nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić jednoczesną analizę kilku projektów i dokonać przesunięcia zasobów między różnymi przedsięwzięciami, nad korelacją których czuwa MP 98.

Usunięto ograniczenie liczby zadań składających się na pojedynczy projekt – zależy ona jedynie od wielkości dostępnej pamięci. Oczywiście program opiera się na danych wprowadzonych przez użytkownika, jednak samodzielnie dokonuje niezbędnych przeliczeń i wypełnia wiele tabel obejmujących przydział zasobów do zadań oraz ich koszt.

Zależności między poszczególnymi fazami projektu wraz z umiejscowieniem ich w czasie i oznaczeniem ścieżek krytycznych są przedstawione na wykresach Gantta i PERT. Większość informacji, których ilość szybko rośnie, byłaby trudna do odczytania, gdyby nie bogaty zestaw filtrów, pozwalający wyłuskać najważniejsze elementy i szybko określić przyczynę przekroczenia terminu lub wzrostu kosztów. Generowanie raportów jest zautomatyzowane, jednak użytkownik ma duży wpływ na ich zawartość. Oczywiście wszystko może zostać wydrukowane w estetycznej formie i z żądaną ilością szczegółów.

Reklama
Wykres Gantta jest podstawową formą prezentacji projektu wykres gantta

Wrażenia z pracy z MP 98 są bardzo pozytywne. Mimo, na pierwszy rzut oka, skomplikowanego interfejsu po przejściu trwającego kilkadziesiąt minut kursu oferowanego przez samouczek można już łatwo zorientować się w znaczeniu ikon oraz zawartości poszczególnych okienek. Przy okazji należy przyznać, że system pomocy uosabiany przez sympatyczny animowany spinacz biurowy jest wyjątkowo udany. Pytania można zadawać w języku naturalnym, a jeżeli to nie wystarczy, poprzez wybór proponowanych w Pomocy zagadnień.

Rozpiętość tematów nie ogranicza się do obsługi programu, poruszając także problemy związane z zarządzaniem projektami w ogóle. Dla osób preferujących „kartkowany system pomocy” dołączono książkę, którą warto przeczytać, aby efektywniej pracować z programem.

w skrócie
Microsoft Project 98
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 95; ok. 30 MB na dysku
plus system pomocy
plus wygodna obsługa
plus dobre odzwierciedlenie rzeczywistych procesów
plus filtrowanie i prezentacja danych
minus brak wersji polskiej
Producent: Microsoft Corp., USA, http://www.microsoft.com/
Dostarczył: Microsoft Polska, Warszawa, tel.: (0-22) 865 99 33 faks: 661 54 34 http://www.microsoft.com/poland/
Cena: ok. 2200 zł

Dostęp do najczęściej wykorzystywanych funkcji nie wymaga nawet wejścia do menu, ponieważ wiele elementów sterujących znajduje się bezpośrednio na ekranie. Niestety, do ich wygodnego rozmieszczenia konieczny jest duży monitor i tryb graficzny o wysokiej rozdzielczości (1280×1024) – w innym przypadku prezentowane in-formacje są nieczytelne. Okna dialogowe otwierające się przy okazji wprowadzania danych zawierają wiele dodatkowych informacji. Jednym słowem, zapewniono bardzo wysoki komfort pracy, w czym widać doświadczenie potentata z Redmond. Zainteresowanych Microsoft Project 98 odsyłamy na internetową stronę http://www.microsoft.com/project/ i CHIP-CD, skąd można pobrać wersję próbną programu.