Czacha dymi…

Dwukrążkowe, najnowsze dzieło poznańskiego SuperMemo World zawiera ponad 40 tysięcy haseł obejmujących gramatykę i słownictwo z różnych dziedzin języka angielskiego. Tak potężna baza, współpracująca z programem SuperMemo 8, który działa w tle i może być w każdym momencie przywołany, została podzielona na kategorie tematyczne, których wybór jest możliwy za pomocą klawisza Przegląd .

Drzewo wiedzy w programie Advanced English jest niezwykle rozbudowane drzewo wiedzy

Okno nawigacyjne AE 97 jest bardzo przejrzyste i łatwe w obsłudze – składa się z trzech pasków: ocen/nawigacji, menu głównego i wymowy/nagrywania aktualnie wyświetlanego hasła. Dla rozpoczynających naukę pożytecznym dodatkiem byłyby podpowiedzi do poszczególnych klawiszy, aktywizujące się po najechaniu nań kursorem myszy. Prawie wszystkim ukazującym się na ekranie pojęciom towarzyszy ich transkrypcja fonetyczna i ścieżka dźwiękowa, dzięki której w zasadzie można wykluczyć błędne nauczenie się słowa. Dla znudzonego nauką i powtórkami ucznia niezłą rozrywkę stanowić będą rozbrzmiewające od czasu do czasu „dżingle” w wykonaniu zespołu Mr Zoob.

Oprócz fraz i słów można poznać gramatykę języka angielskiego, po dokonaniu – rzecz jasna – selekcji odpowiedniej bazy materiału. Moduł ten nie jest zbyt dopracowany, gdyż wpisując w ramkę brakujące słowo, uczący się nie wie, jaką powinien wystawić sobie ocenę.

w skrócie
mamy to na chip-cd 11/97Advanced English 97 SM 8
Liczba CD: 2
Język: polski
Wymagania: PC 486, 4 MB RAM, CD-ROM 2x, ok. 80 MB miejsca na dysku, karta graficzna SVGA (800×600), karta dźwiękowa, Windows 3.1x/95/NT
plus imponująca baza wiedzy
plus prostota obsługi
plus efektywność nauczania
minus brak możliwości pracy „wielosesyjnej”
Producent: SuperMemo World, Poznań, tel./faks: (0-61) 876 40 73, e-mail: [email protected], http://www.supermemo.com/
Cena: 199 zł

Jednym z niewielu minusów programu wydaje się brak możliwości otwarcia „sesji” nauki przez inną osobę, co byłoby szczególnie przydatne w przypadku, gdy z dobrodziejstw domowego peceta korzysta kilka osób o różnym poziomie zaawansowania.