Duże jest lepsze

Drukarki atramentowe od dawna dominują na rynku SOHO (Small Office Home Office). Teraz producenci próbują ze swoimi nowymi modelami zaistnieć w segmencie urządzeń półprofesjonalnych. Epson Stylus Color 1520 to przedstawiciel niewielkiego grona drukarek atramentowych, które pozwalają na wykorzystanie formatów do A2 włącznie, a dodatkowo umożliwiają drukowanie na składance komputerowej. W urządzeniu zastosowano dwa pojemniki z atramentem: czarny i trójkolorowy. Za nanoszenie tuszu na papier odpowiedzialna jest, co typowe dla Epsona, niewymienna głowica piezoelektryczna.

Duże formaty papieru w pełni tłumaczą spore wymiary obudowy. Z przodu znajduje się podajnik automatyczny mieszczący maksymalnie 100 kartek. Nad nim jest miejsce na tacę odbiorczą, na której lądują gotowe prace. Załadowanie papieru wymaga jej odchylenia. Ponieważ wszystkie elementy konstrukcyjne wykonano z plastiku, pojawia się wątpliwość dotycząca ich wytrzymałości. W czasie naszych testów zdarzało się, że rozłączały się delikatne zaczepy tacki. W górnej części obudowy znajduje się szczelina. Jest to miejsce, gdzie należy ręcznie podawać papier. Natomiast z tyłu rolki traktora pozwalają załadować perforowaną składankę komputerową.

Do podłączenia drukarki możemy wykorzystać port równoległy (komputery PC) lub szeregowy (Macintosh). Przewidziano także miejsce na instalację dodatkowych interfejsów, można nawet zamontować kilka rodzajów kart sieciowych. Dostępne sterowniki obsługują wszystkie popularne systemy operacyjne. Wbudowane czcionki i specjalny program konfiguracyjny nawet pracę w DOS-ie czynią łatwą i przyjemną. Oprócz własnego trybu emulacji ECSP2 drukarka obsługuje bardzo popularny tryb IBM Proprinter X24E. Przy drukowaniu z aplikacji typu CAD bardzo użyteczny może się okazać program EPSONPlot! zamieniający Stylusa w ploter „rozumiejący” język HPGL.

wyniki testu
Model CEM56-100BTX
Plik binarny 6 070 cps
„Pusta” bitmapa 14 073 cps
Dokument Worda 8 776 cps
Dokument Excela 7 940 cps
Spakowany plik typu ZIP 3 546 cps
Przepustowość ważona 6 065 cps

Testując drukarkę, przekonaliśmy się, że deklarowana rozdzielczość 1440×720 dpi zapewnia niemal fotograficzną wierność grafiki. Najlepsze wyniki otrzymaliśmy na specjalnym, firmowym papierze. Wydrukowane próbki tekstu nie odbiegają jakością od wydruków innych atramentówek wysokiej klasy. Poza tym drukowanie odbywa się bardzo szybko.

w skrócie
Epson Stylus Color 1520
Technologia druku: atramentowa piezoelektryczna
Głowica: dwie osobne – czarna 128 dysz, kolorowa 192 dysze
Podajnik: automatyczny – 100 kartek A2, traktor – składanka komputerowa
Fonty: 5 bitmapowych i 4 skalowalne
Emulacja: ESC/P2, IBM X24E
Rozdzielczość: 1440×720 dpi
Interfejsy: równoległy, RS 423
Papier: pojedyncze arkusze, koperty, nalepki, karty indeksowe, ciągły, wstęga, folie
Wydajność: czarny – 900 stron A4 (5% wypełnienie), kolor – 300 stron A3 (5% wypełnienie)
plus duża szybkość pracy
plus formaty papieru aż do A2
plus dokumentacja
minus delikatna konstrukcja
minus niespolonizowane sterowniki
Producent: Epson, http://www.epson.com/
Dostarczył: FF Computers, Bielsko-Biała, tel: (0-33) 18 33 26, faks: 18 40 00, e-mail: [email protected], http://www.ffcomp.com.pl/
Cena: 3780 zł

Polskojęzyczna dokumentacja, tak jak w innych modelach tego producenta, jest kompletna i szczegółowo traktuje o wszelkich aspektach pracy z drukarką.