Kraków jak na dysku

Kraków ze swoim komunikacyjnym węzłem gordyjskim nigdy nie należał do najłatwiejszych do zwiedzania. Czasami nawet rodowici mieszkańcy podwawelskiego grodu miewają problemy z odszukaniem ulicy. Z kłopotów wybawić może dobry plan miasta. Ostatnio pojawił się taki produkt w wersji komputerowej, na 2 płytach CD. Dostępny jest w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej).

Wawel jak na dłoni – plan miasta zawiera wiele fotografii wawel

Problem, z jakim najczęściej spotykamy się w codziennym życiu, polega na odszukaniu jakiegoś miejsca. Aplikacja umożliwia tę czynność, wyświetlając odpowiednie okno. Gdy wpisze się właściwą nazwę ulicy, zaznacza ją na planie migającym trójkącikiem. Odpada w ten sposób mozolne szukanie. Ale w Krakowie można również szukać wyższej uczelni, urzędu, szpitala, galerii, muzeum czy kina. Wreszcie interesować nas może, dokąd dojedziemy tramwajem lub autobusem określonej linii. Co prawda program wyświetla wszystkie przystanki na poszukiwanej trasie, lecz nie wyróżnia jej spośród innych, zaznaczonych na planie miasta.

Niektóre zabytkowe obiekty opatrzono zdjęciem wraz z opisem. Dostęp do nich jest możliwy na różne sposoby. Najłatwiej uruchomić pokaz widoków Krakowa. Gdy któryś z nich nas zainteresuje, kliknięcie na odpowiednią ikonę udostępnia opis obiektu. Drugi sposób polega na przesuwaniu kursorem myszy po planie. Jeśli ikona kursora przybierze wygląd aparatu fotograficznego, podwójne kliknięcie wyświetla zdjęcie. Można dyskutować nad trafnością doboru obiektów z ilustracjami oraz ich opisami. Niektóre teksty wydają się wyczerpujące, inne pozostawiają wiele do życzenia.

Reklama
kraków przed laty Tak wyglądał plan Krakowa przed laty

Miłośnikom historii przydadzą się zapewne mapy starego Krakowa z różnych czasów. Pomogą one zorientować się w rozwoju miasta i położeniu zabytków. Do planu dołączono kilkadziesiąt lotniczych zdjęć miasta, mapy okolic: samochodową i administracyjną, oraz szczegółowe mapy często odwiedzanych miejsc, leżących niedaleko Krakowa – Ojcowa wraz z dolinkami jurajskimi, Szlaku Orlich Gniazd, Puszczy Niepołomickiej, kopalni soli w Wieliczce a także mapę turystyczną okolic. Sporą atrakcją dla turystów może być 10 filmów umieszczonych na drugiej płycie CD.

Nie pominięto również okolicznych atrakcji turystycznych, np. Wieliczki wieliczka

Oglądając multimedialny plan Krakowa, zadajemy sobie pytanie: jakie ma on zalety lub wady w porównaniu z wersją papierową? W końcu nie każdy posiada komputer przenośny, więc większość z nas może używać tej publikacji wyłącznie w domu. Z drugiej strony łatwość wyszukiwania różnych miejsc, szybkie przejście od poszukiwanego obiektu do jego opisu, liczne zdjęcia i filmy przemawiają za wersją cyfrową. Jeszcze jedną zaletą komputerowej wersji planu jest możliwość szybkiej, bo poprzez Internet, aktualizacji nazw ulic. Do wad z kolei należą nieco wyrywkowe informacje o zabytkach. Opis historyczny Krakowa, jednego z najciekawszych miast Polski, liczy niecałe 4 tys. znaków. Na płycie zmieściłby się pewnie obszerniejszy materiał. I jeszcze jedna wada: gdy zainteresowani jakimś fragmentem próbujemy go powiększyć – naciskając odpowiednią ikonkę – spotka nas niejakie rozczarowanie. Okno powiększa się od 100 do 150% co 10%. Praktycznie trudno nawet zauważyć, że obraz uległ zmianie.

w skrócie
Kraków Multimedialny Plan Miasta
Liczba CD: 1
Język: polski, angielski, niemiecki
Wymagania: 486 DX 33, 8 MB RAM, SVGA, CD-ROM4x, 8 MB wolnego miejsca na dysku; Windows 3.1x lub Windows 95
plus łatwe wyszukiwanie ulic
plus trzy wersje językowe
plus dołączone plany Krakowa z różnych okresów historycznych
minus niewielkie możliwości powiększania planów
minus brak wyróżnienia poszukiwanej linii tramwajowej na planie
Producent: Polsoft,Łódź, tel./faks (0-42) 676-05-43 http://www.onet.pl/polsoft/
Dostarczył: Krakowska Agencja Rozwoju Turystyki tel. (0-12) 422 71 27
Cena: 89 zł

Niemniej wydaje się, że pomimo niewielkich braków Multimedialny Plan Krakowa z czystym sumieniem można polecić skomputeryzowanym mieszkańcom tego miasta, a także turystom zamierzającym je zwiedzić. Świetnie spełni on swoją funkcję podczas poszukiwania ulic Krakowa, lecz gościom jedynie częściowo zastąpi tradycyjny, możliwy do kupienia w każdym kiosku bedeker.