Myszka na urlop

Niedawno w czyimś podpisie w artykule umieszczonym na grupie dyskusyjnej znalazło się polecenie: find /-name '*~’ -mtime +7 -exec rm {} ; oraz pytanie: „jak ty to zrobisz za pomocą swojej myszki?”. Większość użytkowników „okienek” (bo to ich pytano) nie wie, w jakim celu została wywołana do tablicy. Wyjaśnijmy: cytowana linia to polecenie usuwające z dysku wszystkie pliki tymczasowe, utworzone w ciągu ostatnich siedmiu dni. Problem został przedstawiony przez osobę używającą na co dzień Unixa, ale posiadacze Windows mogą śmiało spojrzeć jej w twarz – myszką może nie, ale używając pakietu UnixDos na pewno wykonają tę i wiele podobnych czynności.

System pomocy UnixDosa zawiera przykłady wykorzystania kombinacji poleceń łatwiejszy unix

UnixDos to zbiór dziewięćdziesięciu dwóch aplikacji, z których sześćdziesiąt cztery to dosowe wersje rozmaitych programów narzędziowych, pochodzących ze środowiska Unix (np.

grep — narzędzie wyszukujące w pliku linie zawierające określoną próbkę tekstu). Pozostałych dwadzieścia osiem nie ma swoich unixowych odpowiedników. Każdy program wywołany bez niezbędnych parametrów uraczy nas krótką informacją do czego służy oraz wyczerpującą listą możliwych do użycia opcji i przełączników.

Producenci aplikacji dostarczyli plik pomocy, który zawiera dokładny opis wszystkich możliwych sposobów wywołań poszczególnych poleceń, a także przykłady ich zastosowań. Używanie UnixDosa nie polega jednak tylko na wykorzystaniu pojedynczych programów – aplikacje, podobnie jak ich unixowe odpowiedniki, mogą ze sobą współpracować. Dostarczony „help” zawiera liczne przykłady użycia kombinacji prostych poleceń (np. kill -9 `ps | grep „=” | sort -r`, zabijający wszystkie procesy w systemie). Część z nich znajdziemy w postaci plików BAT w katalogu, w którym zainstalowaliśmy pakiet.

w skrócie
mamy ten program w bbs-iemamy to na chip-cd 3/98UnixDos 4.0
Wymagania: PC 386; 4 MB RAM; (Windows 3.1x); PC 486; 8 MB RAM (Windows 95/NT); ok. 5 MB na dysku
Producent: Professional Software Solutions, USA http://www.unixdos.com/
Rejestracja: 60 USD; uaktualnienie 10 USD

UnixDos to bardzo ciekawa propozycja. Użytkownikom „okienek” pokaże choć odrobinę potęgi Unixa i na pewno ułatwi pracę.