Na trzecim biegu

Krótki test dwudziestoczterokrotnego napędu płyt CD-ROM

Drukarki atramentowe od dawna dominują na rynku SOHO (Small Office Home Office). Teraz producenci próbują ze swoimi nowymi modelami zaistnieć w segmencie urządzeń półprofesjonalnych. Epson Stylus Color 1520 to przedstawiciel niewielkiego grona drukarek atramentowych, które pozwalają na wykorzystanie formatów do A2 włącznie, a dodatkowo umożliwiają drukowanie na składance komputerowej. W urządzeniu zastosowano dwa pojemniki z atramentem: czarny i trójkolorowy. Za nanoszenie tuszu na papier odpowiedzialna jest, co typowe dla Epsona, niewymienna głowica piezoelektryczna.

Duże formaty papieru w pełni tłumaczą spore wymiary obudowy. Z przodu znajduje się podajnik automatyczny mieszczący maksymalnie 100 kartek. Nad nim jest miejsce na tacę odbiorczą, na której lądują gotowe prace. Załadowanie papieru wymaga jej odchylenia. Ponieważ wszystkie elementy konstrukcyjne wykonano z plastiku, pojawia się wątpliwość dotycząca ich wytrzymałości. W czasie naszych testów zdarzało się, że rozłączały się delikatne zaczepy tacki. W górnej części obudowy znajduje się szczelina. Jest to miejsce, gdzie należy ręcznie podawać papier. Natomiast z tyłu rolki traktora pozwalają załadować perforowaną składankę komputerową.

Do podłączenia drukarki możemy wykorzystać port równoległy (komputery PC) lub szeregowy (Macintosh). Przewidziano także miejsce na instalację dodatkowych interfejsów, można nawet zamontować kilka rodzajów kart sieciowych. Dostępne sterowniki obsługują wszystkie popularne systemy operacyjne. Wbudowane czcionki i specjalny program konfiguracyjny nawet pracę w DOS-ie czynią łatwą i przyjemną. Oprócz własnego trybu emulacji ECSP2 drukarka obsługuje bardzo popularny tryb IBM Proprinter X24E. Przy drukowaniu z aplikacji typu CAD bardzo użyteczny może się okazać program EPSONPlot! zamieniający Stylusa w ploter „rozumiejący” język HPGL.

wyniki testu
Parametr / napęd (model)CD-2423E
Średni transfer2798,9 KB/s
Średni czas dostępu96 ms
Prędkość korekcji1361,8 KB/s
Poprawność korekcji100 %
Obciążenie (600 KB/s)15,8 %
Obciążenie (1200 KB/s)28,9 %
CDC Pro [index]6,69

Testując drukarkę, przekonaliśmy się, że deklarowana rozdzielczość 1440×720 dpi zapewnia niemal fotograficzną wierność grafiki. Najlepsze wyniki otrzymaliśmy na specjalnym, firmowym papierze. Wydrukowane próbki tekstu nie odbiegają jakością od wydruków innych atramentówek wysokiej klasy. Poza tym drukowanie odbywa się bardzo szybko.

w skrócie
Creative CD-2423E
Bufor: 512KB
Transfer: do 3600KB/s
Czas dostępu: < 100 ms
Czas bezawaryjnej pracy MTBF: 50 000 h
Interfejs: ATAPI
Standardy: CD-ROM, CD-DA, CD-I, CD-XA, CD-Extra / Enhanced CD, CD-R, CD-RW, Video CD, Photo CD
plusodczyt płyt CD-RW
plus100% korekcja błędów
pluskrótki czas dostępu
plusmałe obciążenie procesora
minusobsługa tylko trybu PIO-3
Producent: Creative, Singapur, http://www.cle.creaf.com/
Dostarczył: Datrontech Westwood, Warszawa tel.: (0-22) 675 28 30, faks: 675 55 19, e-mail: [email protected], http://www.datrontech.com.pl/
Cena: 299 zł

Polskojęzyczna dokumentacja, tak jak w innych modelach tego producenta, jest kompletna i szczegółowo traktuje o wszelkich aspektach pracy z drukarką.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.