Okno na świat

Telewizja jest jednym z podstawowych źródeł rozrywki i informacji o aktualnych wydarzeniach. Komputery (nawet te podłączone do Sieci) jeszcze nie mogą się z nią równać liczbą użytkowników. Słychać już głosy o mającej niedługo nastąpić integracji tych dwóch mediów elektronicznych, ale na razie jedynym rozwiązaniem jest zakup karty telewizyjnej.

Przykładem takiego urządzenia jest AverMedia TVCapture firmy Aver. Tuner telewizyjny zapewnia dostęp do audycji nadawanych na falach eteru z uwzględnieniem standardów kodowania dźwięku obowiązujących w Polsce, a układ dekodera pozwala na „zrzucanie” co ciekawszych fragmentów do plików w formacie AVI. W zestawie, oprócz karty PCI otrzymujemy potrzebne do podłączenia kabelki i pilota zdalnego sterowania, przez co podczas oglądania programów na monitorze nie musimy zmieniać naszych „telewizorowych” przyzwyczajeń.

Instalacja – dzięki Plug and Play – jest dziecinnie prosta i jedynie montaż karty w odpowiednim złączu mniej doświadczeni użytkownicy powinni powierzyć komuś obeznanemu z wnętrzem komputera. Po uruchomieniu Windows 95, który jest jedynym obsługiwanym systemem, tuner zostanie automatycznie wykryty, a potrzebny do pracy software pobrany z dostarczonych dyskietek. Jeszcze tylko dołączamy źródło sygnału wideo lub antenę, wtykamy odpowiedni kabel do wejścia karty dźwiękowej i możemy cieszyć oko ulubionymi filmami. Zdalne sterowanie pracuje poprawnie, jeśli czujnik podczerwieni umieścimy w polu widzenia pilota. Dzięki kablowi odpowiedniej długości nie powinno to być problemem.

Podczas przeprowadzanych w naszym laboratorium testów urządzenie nie sprawiało żadnych poważniejszych kłopotów. Obraz telewizyjny był dobrej jakości, a dźwięk bez zniekształceń. Należy pamiętać o źródle mocnego sygnału, zwłaszcza przy odbiorze programów telewizyjnych. Automatyczne dostrajanie często nie wykrywało wszystkich kanałów i wymagało ręcznych korekt ustawień. Zawsze jednak udawało się uzyskać pozytywny efekt końcowy i dostroić wszelkie dostępne programy.

w skrócie
AVerMedia TVCapture
Wymagania sprzętowe: Pentium 100, Windows 95, magistrala PCI 2.1, karta graficzna obsługująca DirectDraw
Standardy: PAL, SECAM, NTSC
Procesor: PowerPC 50 MHz
Rozdzielczość: do 640×480 (dla NTSC i PAL-M), 768×576 (dla PAL i SECAM)
Wejścia: composite, S-video, antena, czujnik zdalnego sterowania
Wyjścia: audio – minijack
Układ dekodera: Brooktree
plus niska cena
plus polski” dźwięk (standard BG/DK)
plus łatwa instalacja
plus zdalne sterowanie
minus problemy z autoscaningiem
minus angielska dokumentacja i oprogramowanie
Producent: AVerMedia, Tajwan http://www.aver.com/
Dostarczył: Proabit, Raszyn, tel.: (0-22) 720 20 32, faks: 720 08 91
Cena: 449 zł

Praca w trybie frame grabbera umożliwiała nagrywanie filmów do plików AVI lub robienie zrzutów pojedynczych klatek. Żeby osiągnąć zadowalające efekty, należało jednak eksperymentować z ustawieniami, zwłaszcza rozmiarem obrazu i stopniem kompresji. Nie można jednak wymagać wszystkiego od urządzenia, które kosztuje o rząd wielkości mniej od profesjonalnych kart wideo.