Sprytnie pomyślane

Tania karta dźwiękowa MegaWave, w obliczu kompleksowych rozwiązań firm Creative czy Gravis, jest pomysłem na przyciągnięcie mniej wymagających użytkowników. Urządzenie wyposażone w chipset YMF718-S firmy Yamaha emuluje Sound Blastera PRO oraz obsługuje Windows Sound System.

Karta pracuje w zakresie 5,5-48 kHz, ma 6-kanałowy mikser i wbudowany efekt 3D oraz umożliwia pracę w trybie full duplex. Ciekawą właściwością jest programowa synteza wavetable. Próbek brzmień instrumentów nie umieszczono w pamięci stałej ROM – dzięki zastosowanemu oprogramowaniu generowane są przez procesor. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać nieco lepszy dźwięk niż synteza FM, ale odbiegający od poziomu zapewnianego przez sprzętową tablicę próbek.

W pakiecie użytkownik znajdzie CD-ROM z podstawowym oprogramowaniem do nagrywania, odtwarzania i obróbki plików typu WAV oraz komponowania muzyki w standardzie midi. Dołączono również internetowe narzędzia Microsoftu i 99 gier, z których nie wszystkie potrafiły wykorzystać możliwości karty. Niestety, słaba dokumentacja karty nie pomoże niewprawnym użytkownikom. Podczas instalacji pojawił się drobny i dość niezwykły problem. Okazało się, że karta jest zbyt krótka, co utrudniło jej przymocowanie do obudowy komputera.

Urządzenie zgodne jest ze standardem Plug and Play, dzięki czemu instalacja sterowników w systemie Windows 95 nie nastręcza żadnych problemów. Zmianę parametrów pracy syntezatora wavetable umożliwia program OPLSoftSynth, którego ikona pojawia się w panelu sterowania. Za jego pośrednictwem można określić jakość syntezy oraz włączyć pogłos i filtr poprawiający płynność dźwięku. Poza tym istnieje możliwość wyboru rodzaju syntezy w aplikacjach DOS-owych (FM, programowa wavetable lub z wykorzystaniem zewnętrznego modułu, np. drugiej karty). Pod tym względem, pod kontrolą „okienek” MegaWave zachowywał się nienagannie. Podobnie było w oknie DOS-a. Problem powstał dopiero w trybie DOS, gdzie programowa synteza wavetable nie była dostępna. Gry wykrywały urządzenie zgodne ze standardem General Midi, ale karta milczała jak zaklęta, pozostawiając do wyboru tylko syntezę FM.

w skrócie
Yamaha MegaWave
Chipset: Yamaha YMF 718-S
Próbkowanie: 5,5-48 KHz, 8 lub 16 bitów, full duplex
Synteza: FM – 20 głosów, wavetable – 24 głosy (programowa)
Efekty: reverb (programowy), 3D (sprzętowy)
Zgodność: General MIDI, SoundBlaster, SoundBlaster PRO, WSS, ISA PnP, MPC3
MIDI: MPU-401
Wejścia: mikrofonowe mono, line-in, CD audio (wewnętrzne), PC speaker (wewnętrzny)
Wyjścia: line-out, głośniki
Oprogramowanie: Willow Pond
plus programowa synteza wavetable pod Windows
plus łatwość instalacji dzięki Plug and Play
minus nie funkcjonująca synteza wavetable w trybie MS-DOS
minus skąpa dokumentacja
Producent: Yamaha, Japonia
Dostarczył: RAT Electronics, Wrocław, tel./faks: (0-71) 21 92 70, e-mail: [email protected]
Cena: 85 zł

MegaWave można polecić użytkownikom, którzy od karty dźwiękowej wymagają głównie uprzyjemnienia czasu spędzonego przy klawiaturze. Programowa synteza wavetable za cenę niższą niż sprzętowa pozwala dodatkowo cieszyć się muzyką MIDI przyzwoitej jakości.