Szara eminencja

Chipsety są tą częścią systemu komputerowego, z której istnienia najmniej zdajemy sobie sprawę. Choć nazwy najpopularniejszych z nich znane są większości osób, to na tym etapie nasza wiedza z reguły się kończy. Poznanie roli piastowanej przez tworzące chipset układy, pozwoli na łatwy wybór płyty głównej i rozbudowę posiadanego sprzętu.

Chipsety są układami scalonymi stanowiącymi integralną część płyty głównej. Ich liczba może być różna i w zależności od typu waha się od jednej do kilku sztuk (np: SiS 5571 – pojedynczy układ, Intel 430 FX Triton – cztery układy scalone). Od strony funkcjonalnej chipset składa się z wielu modułów, których zadaniem jest integracja oraz zapewnienie współpracy poszczególnych komponentów komputera (procesora, dysków twardych, monitora, klawiatury, magistrali ISA, PCI, pamięci DRAM, SRAM i innych).

Funkcjonalnie chipset składa się z wielu modułów, których zadaniem jest integracja oraz zapewnienie współpracy poszczególnych elementów komputera powiązania chipsetu

Trzon każdego chipsetu stanowi:

część

kontroler CPU,

część

kontroler pamięci operacyjnej RAM,

część

kontroler pamięci cache,

część

kontroler magistral ISA, PCI i innych.

Dodatkowo chipset może integrować następujące elementy:

część

kontroler IDE, SCSI, FDD i innych,

część

kontroler klawiatury (KBC), przerwań IRQ, kanałów DMA,

część

układ zegara rzeczywistego (RTC),

część

układy zarządzania energią (power management),

część

kontroler układów wejścia/wyjścia: Centronix, RS232, USB i innych,

część

kontroler takich interfejsów jak: AGP, UMA, adapterów graficznych i muzycznych

Info
http://www.intel.com
http://www.via.com.tw
http://www.opti.com

mamy to na chip-cd 12/97Na CHIP-CD 2/97 znajdują się informacje uzupełniające, dotyczące chipsetów. Można je znaleźć wybierając opcję Know-How | Chipset.

Chipsetu nie da się wymienić na nowszy, tak jak ma to miejsce w przypadku np. procesora. Decydując się na dany model, jesteśmy całkowicie uzależnieni od jego parametrów, a jedynym sposobem wymiany jest zakup nowej płyty głównej. Konfiguracja parametrów pracy poszczególnych podzespołów wchodzących w skład chipsetu zmieniana jest poprzez BIOS i zapamiętywana w pamięci CMOS komputera. Ustawienia te możemy zweryfikować, korzystając z programu usługowego BIOS-u.

Więcej:bezcatnews