Zip, Zip, Zip…

Poprzednie wersje prezentowanych modeli Zip Drive’a zostały opisane na naszych łamach ponad dwa lata temu (CHIP 11/95 i 11/96). Od tego czasu 100 MB dyskietki zdołały się zadomowić na tyle, że być może w niedalekiej przyszłości zastąpią wysłużony nośnik o pojemności 1,44 MB.

Pierwszy z prezentowanych „Zipów”, już od pewnego czasu dostępny na polskim rynku, jest przeznaczony do montowania wewnątrz obudowy komputera. Wyposażony został w interfejs ATAPI, umożliwiający podłączenie do kontrolera HDD znajdującego się na płycie głównej. Podobnie jak ma to miejsce w napędach CD-ROM wykorzystuje się standardowy kabel IDE, a konfigurację przeprowadza za pomocą zworek master/slave. Napęd działa poprawnie, niezależnie czy dzieli kanał z twardym dyskiem, CD-ROM-em, czy też pracuje samodzielnie. Zip Drive ATAPI wykrywany jest automatycznie przez Windows 95 i jest gotowy do pracy zaraz po stracie systemu. Aby wystartować system z dyskietki 100 MB należy ustawić opcję startu z napędu Zip. Nowoczesne płyty główne mają taką możliwość, a dla starszych modeli zazwyczaj wystarczy uaktualnienie BIOS-u.

Zip Plus jest unowocześnioną wersją zewnętrznych napędów Zip Drive. Podstawowa różnica polega na połączeniu w jednym urządzeniu interfejsu SCSI i złącza równoległego. Dzięki wykorzystaniu technologii AutoDetect Plus sam wykrywa, w jaki sposób zostało podłączone do komputera. Zip Plus wyposażony jest w 32 KB wewnętrznego cache’u i wyłącznik zasilania (naciśnięcie przycisku eject bez dyskietki wewnątrz napędu), czego brakowało we wcześniejszych wersjach. Niestety, tak jak poprzednio wybór identyfikatora SCSI ograniczono do numerów 5 i 6. Zastosowano złącza SCSI/PP o końcówkach portu równoległego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku podłączania urządzenia do portu drukarki lub złącza SCSI komputera Macintosh. Podpięcie do karty SCSI w typowym pececie będzie wymagało dokupienia specjalnej przejściówki.

Zip Drive Atapi przeznaczony jest do montażu z nowymi komputerami, dlatego też jego wyposażenie jest skromniejsze. W pudełku można znaleźć krótką angielskojęzyczną instrukcję, CD-ROM ze sterownikami i oprogramowaniem oraz zestaw do zamontowania 3,5” napędu w kieszeni 5,25”. W zestawie Zip Plus, przeznaczonym do sprzedaży detalicznej, znajduje się sześciojęzyczna instrukcja (brak języka polskiego i danych technicznych urządzenia), zasilacz, jedna 100 MB dyskietka oraz bogaty zestaw programów. Podstawowe oprogramowanie narzędziowe i sterowniki dostarczane są w wersji polskiej dla systemów Windows 95, NT (3.51, 4.0) i 3.x. Dodatkowo dołączono programy Adobe PhotoDelux, WebBuddy, NetCard, ImageAXS oraz program Iomega RecordIt pozwalający korzystać z napędu Zip jak z odtwarzacza CD.

w skrócie
Zip Drive Atapi, Zip Plus SCSI/PP
Pojemność nośnika: 100 MB
Interfejsy: równoległy lub SCSI (Zip Plus), Atapi
Oprogramowanie systemowe: DOS, Windows 3.x/95/NT, OS/2 MacOS 7 (Zip Plus)
Oprogramowanie: Adobe PhotoDeluxe, Web Buddy, NetCard, ImageAXS, RecordIt (Zip Plus)
plus pojemność nośnika
plus prosta obsługa
plus wyłącznik zasilania (Zip Plus)
plus polskojęzyczne oprogramowanie (Zip Plus)
plus technologia AutoDetect (Zip Plus)
minus skrótowa dokumentacja
minus brak przejściówki DB25 (Zip Plus)
Producent: Iomega, USA http://www.iomega.com
Dostarczył: California Computer, Warszawa (Zip Drive Atapi) tel.: (0-22) 668 02 00, faks: 668 02 40, e-mail: [email protected], http://www.california.pl/
Cena: 482 zł
Dostarczył: Cadena Systems, Poznań (Zip Plus) tel.: (0-61) 855 21 51, faks: 853 32 93, e-mail: [email protected], http://www.cadena.com.pl/
Cena: 954 zł

Zip Drive Atapi osiągnął w testach średnią prędkość odczytu danych wynoszącą 160 KB/s, a dla zapisu 300 KB/s. Czasy dostępu wynosiły odpowiednio 47 i 16 ms. Zip Plus podłączony do portu równoległego odczytywał dane z prędkością 71 KB/s, a zapisywał 160KB danych na sekundę (czas dostępu w obu przypadkach 60 ms). Po podłączeniu do kontrolera SCSI osiągi znacząnie się poprawiły – 1100KB/s (53 ms) odczyt i 710KB/s (42 ms) zapis. Jeżeli porówna się oba testowane napędy Zip z tradycyjną stacją dyskietek (16 KB/s, 480 ms), to okażą się one od 5 do 70 razy szybsze. Większa pojemność i trwałość nośnika z danymi (min. 10lat) przy stosunkowo niewysokiej cenie (ok. 50 zł) czyni z Zipa ciekawą alternatywę dla tradycyjnej 3,5″ dyskietki.