Biurko, którego nie ma

Już za parę lat miejsce pracy stanie się pojęciem umownym. Korzystanie z kompletnie skomputeryzowanego biura, wyposażonego w działający w tle, inteligentniejszy niż kiedykolwiek sprzęt, będzie możliwe o każdej porze dnia i nocy, z dowolnego miejsca na Ziemi.

Obite skórą prototypy „elektronicznych” krzeseł znajdujących się w Centrum Badawczym Techniki Informacyjnej w Darmstadt są naprawdę wygodne. Futurystyczny kształt wyposażonych w sztuczną inteligencję siedzisk (podobnie jak ich cena – 10 000 marek za sztukę) zadziwia już na pierwszy rzut oka.

Każdy, komu dane jest zasiąść w tych niebiesko-zielonych cudach, przeciąga się leniwie, jakby czekając na smukłą stewardesę, która lada chwila poda szampana. Norbert Streitz – lekko szpakowaty pracownik centrum – poddaje się temu tylko przez chwilę. Błyskawicznie wraca do rzeczywistości, zmuszając do tego również odwiedzających instytut. Jego zadaniem jest przekonać zwiedzających, że znaleźli się w kolebce nowej ery w dziedzinie komunikacji i techniki biurowej.

Norbert Streitz,
     wicedyrektor Instytutu Systemów Informacyjnych i Publikacji Zintegrowanych przy Centrum Techniki Informacyjnej w Darmstadt
norbert streitz

Barwny, niezwykle zróżnicowany zespół złożony z techników komputerowych, ekspertów w dziedzinie software’u, grafików, projektantów oraz psycho- i socjologów pod wodzą Norberta Streitza wypowiedział wojnę smutnej, biurowej egzystencji. W koszu wylądował stary, zakurzony projektor; z pomieszczeń biura-laboratorium wyniesiono stoły, obrotowe krzesła i sterty papieru. Na ścianie umieszczono czterometrowej długości pas elektronicznej tapety (patrz „Projekt i-Land”), za sprawą której wytworny lokal biura XXI wieku przeistoczył się z sali konferencyjnej w „strefę informacji” (Information Land).

Info
Biuro przyszłości w Sieci:

„i-Land”: http://www.darmstadt.gmd.de/ambiente/i-land.html/
„Intelligent Workplace”: http://www.arc.cmu.edu/cbpd/iw.html/
Wirtualne biuro: (demo): http://ifib41.uni-karlsruhe.de/michael

Cyfrowy atrament: http://www.ices.cmu.edu/design/EDRC.HOME.html/

Twórcy eksperymentalnego projektu są przekonani, że przyszli urzędnicy będą spędzać w takich warunkach lwią część swego zawodowego życia. Atmosfera, w jakiej przyjdzie im pracować, będzie miała niewiele wspólnego ze statycznym siedzeniem za biurkiem. Ideolodzy biur nowej ery najchętniej mówią o kreatywnej wymianie myśli, wielopłaszczyznowej kooperacji czy burzy mózgów, wspieranych inteligentnymi rozwiązaniami z pogranicza teleinformatyki. Dzięki nim agencje reklamowe będą mogły opracowywać kampanie na rzecz swoich klientów w znacznie krótszym czasie, pracownicy różnych komórek – łatwiej się komunikować i wymieniać poglądy, zaś menedżerowie turystyki – tworzyć projekty nowych miejsc rozrywki.