Cyfrowy listonosz

Poczta elektroniczna należy do najchętniej wykorzystywanych usług internetowych. Ponieważ większość użytkowników korzysta z niej, nie wiedząc w gruncie rzeczy, jak usługa ta funkcjonuje, postanowiliśmy przybliżyć naszym Czytelnikom nieco szczegółów.

Internetowa usługa poczty elektronicznej (e-mail) jest obecnie tak ściśle związana ze światową Pajęczyną, że trudno już wyobrazić sobie inną sytuację. System e-mail miał zresztą pierwotnie stanowić tylko pewien dodatek do Internetu. W krótkim czasie stał się jednak jednym z podstawowych elementów globalnej Sieci i należy obecnie do najważniejszych mechanizmów komunikacji między użytkownikami.

Aby elektroniczna wymiana informacji funkcjonowała bez zakłóceń, należy poznać zasady jej działania i zwrócić uwagę na kilka szczegółów, takich jak np. fakt, iż znajomość struktury pojedynczej przesyłki, pozwala odczytać z niej więcej informacji niż tylko sam tekst wiadomości.

Inną kwestią, która ciągle sprawia użytkownikom wiele kłopotów, jest przesyłanie plików jako załączników do wiadomości. Programy poczty elektronicznej wykorzystują zwykle do tego celu specjalny format, dzięki czemu transmisja podpiętych zbiorów odbywa się automatycznie. Nie każdy użytkownik posiada jednak najnowsze oprogramowanie, w związku z czym musi on dołączane pliki przekształcać „ręcznie” do odpowiedniego formatu przy użyciu specjalnych dekoderów MIME (Multipurpose Internet Mail Extension).

W systemie poczty elektronicznej, podobnie jak w całym Internecie, istotną rolę odgrywa kwestia bezpieczeństwa danych. Przesyłaną wiadomość można odczytać praktycznie na każdym serwerze pośredniczącym w jej przekazywaniu, gdyż tekst przesyłki nie jest zakodowany.Jeśli więc chcemy zachować poufność wysyłanej poczty, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalnych programów szyfrujących (np. bezpłatnego oprogramowania PGP (Pretty Good Privacy).

Systemy poczty elektronicznej powoli zaczynają współpracować także z innymi usługami komunikacyjnymi, np. z programami faksowymi. Wielu producentów oprogramowania oferuje już w swoich produktach przesyłanie wiadomości

e-mailowych na podłączone do Sieci faksy oraz faksów jako przesyłek pocztowych.

Info
Bigfoot: New York, USA;
e-mail: [email protected], http://www.bigfoot.com/

Faxaway: Seattle, USA;
e-mail: [email protected], http://www.faxaway.com/gfax.htm

Faxsav: Edison NJ, USA;
e-mail: [email protected], http://www.faxsav.com/

Hotmail: Sunivale CA, USA;
e-mail: [email protected], http://www.hotmail.com/

Scanfax: http://www.webhaven.com/izivkov/scanfax/scanfax.htm

Informacje dodatkowe:
IETF (Internet Engineering Task Force): http://www.ietf.org/
PGP International: http://www.pgpi.com/
Archiwum hypertekstowe RFC: http://sunsite.auc.dk/RFC/

mamy to na chip-cd 10/97mamy to na chip-cd 9/97Na CHIP CD 9/97 oraz w naszym BBS-ie znajdziemy program PGP 5.0. Aplikację Decode Shell Extension znajdziemy na CHIP-CD 1/98.
mamy to na chip-cd 4/98mamy to na chip-cd 1/98Na CHIP CD 4/98 zamieszczone są najnowsze wersje Microsoft Internet Explorera i Netscape Communicatora. Programy pocztowe można znaleźć na CHIP-CD 10/97.