Dostęp kontrolowany!

U progu XXI wieku znaczna część ludzkości uzależniła się od komputerów. Nałóg jest tak silny, że nawet krótkotrwała przerwa w dostawie kilobajtów bywa bardzo dokuczliwa. Pierwszy głód będącego z dala od firmy delikwenta może zaspokoić notebook, ale rozłąkę z serwerem doprawdy trudno już znieść.

Opisaną przypadłość leczą programy do zdalnego dostępu (remote access). Zdobyły sobie one wysoką pozycję, zwłaszcza w oczach często podróżujących osób, np. serwisantów i administratorów systemów komputerowych oraz menedżerów firm. Za pomocą takich „wytrychów” możliwe jest całkowite przejęcie kontroli nad komputerem znajdującym się gdzieś w świecie i dowolne wykorzystywanie jego zasobów. Jednym z nich jest ReachOut 7.0 firmy Stac Inc.

Wystarczy kliknąć myszką, żeby nawiązać połączenie klik i połączone

Instalacja programu jest dziecinnie prosta. Sprowadza się do uruchomienia programu instalacyjnego, a następnie wybrania systemu operacyjnego, któremu aplikacja ma być posłuszna. Żeby mieć pewność poprawnej pracy programu – należy go właściwie skonfigurować. Ważne jest określenie sposobu łączności. W grę wchodzi modem (linie zwykłe oraz ISDN) lub bezpośrednie połączenie sieciowe. ReachOut może być wykorzystywany w sieciach Banyan VINES, NetBIOS, NetWare – IPX/SPX i Internet. Ta ostatnia jest szczególnie atrakcyjna ze względu na powszechność i stosunkowo niską cenę połączenia.

Wśród „talentów” Reach Outa znajdujemy komplet funkcji, którymi powinien charakteryzować się program do pracy na odległość. Przede wszystkim możliwy jest transfer plików pomiędzy sprzężonymi komputerami. Wbudowany emulator terminala pozwala na nawiązanie zwykłego połączenia modemowego, które da się zautomatyzować, korzystając z własnych skryptów. Operacje drukowania mogą być wykonywane na drukarce lokalnej (co jest oczywiste), a także na drukarce oddalonego (kontrolowanego) komputera. Autorzy aplikacji pomyśleli nawet o gadułach, dla których przyjemności zaprojektowali „ekranową rozmowę” (chat) z użytkownikiem maszyny-hosta.

bezpiecznie Funkcje bezpieczeństwa chronią komputery przed intruzami

Z poziomu programu można z powodzeniem korzystać z serwerów FTP. ReachOut ma bowiem wbudowanego klienta FTP. Co więcej, funkcja Personal FTP Server pozwala uczynić z własnego komputera serwer FTP i udostępnić go innym użytkownikom Internetu.

Pakiet jest wyposażony w książkę adresową, służącą do zarządzania informacjami o połączeniach. Zawiera ona zarówno dane o tych zestawionych przez modem, jak i przez sieć. Pełna integracja z Windows 95 pozwala na umieszczenie ikony symbolizującej połączenie bezpośrednio na pulpicie. Zarządzanie uprawnieniami dla poszczególnych użytkowników jest ułatwione dzięki temu, że globalne opcje umożliwiają modyfikację indywidualnych ustawień.

Reklama

W programach do zdalnego dostępu bardzo ważne jest bezpieczeństwo danych. Chodzi oczywiście o to, by wykluczyć dostęp intruzów do komputera. ReachOut umożliwia zdefiniowanie listy gości mających przywilej korzystania z zasobów zgromadzonych na udostępnionych maszynach. Każdy z nich ma swoje hasło oraz dowolnie ustaloną liczbę prób zalogowania się. Dodatkowym zabezpieczeniem jest funkcja połączenia zwrotnego (callback). Polega ona na tym, że program oddzwania do swojego „rozmówcy”. Taka autoryzacja zwiększa pewność, że nastąpiło połączenie z właściwą (czyli uprawnioną do zdalnego kontaktu) osobą. Wiąże się to z przeniesieniem kosztów połączenia na stronę wywoływaną, co może być zarówno zaletą, jak i wadą tego rozwiązania.

w skrócie
mamy ten program w bbs-iemamy to na chip-cd 1/98ReachOut 7.0
Wymagania: PC 286; 640 KB RAM; karta VGA (DOS 5.0); PC 386; 4 MB RAM (Windows 3.1x); PC 486; 8 MB RAM (Windows 95); PC 486; 16 MB RAM (Windows NT) ok. 8 MB na dysku
plus niska cena
plus praca w różnych konfiguracjach systemowych
plus łatwość obsługi
plus zdalna praca poprzez Internet
minus brak możliwości współpracy z przeglądarkami innymi niż Netscape Navigator i Internet Explorer
minus brak wersji polskiej
Producent: Stac, USA, http://www.stac.com/
Dostarczył: Blue Bridge, Warszawa tel.: (0-22) 843 00 05 faks: 843 00 06
e-mail: [email protected], http://www.bluebridge.com.pl/
Cena: ok. 700 zł

Do zdalnego dostępu za pomocą Internetu wykorzystywane są przeglądarki MS Internet Explorer oraz Netscape Navigator, z którymi współpracuje moduł Reach Out Passport Remote Control. W przypadku Explorera współpraca polega na współpracy z modułem ActiveX, a w Navigatorze – z „wtyczką” (plug-in). Niestety, nie jest możliwe użycie innych przeglądarek – np. Opery. Niemniej jednak ReachOut jest produktem godnym uwagi – to nowe dziecko amerykańskiej myśli informatycznej zaletami z pewnością dorównuje swoim najlepszym konkurentom (np. pakietowi pcANYWHERE firmy Symantec – patrz bieżący numer CHIP-a, s. 146).