Dwie dziesiątki

Krótki test dwóch kart sieciowych 10 megabitowych pracujących w standardzie Ethernet

Longshine ugruntował już na polskim rynku pozycję solidnego producenta kart sieciowych. W jego ofercie znajdziemy urządzenia pozwalające na współpracę praktycznie z każdym środowiskiem sieciowym. Do najbardziej popularnych należy oczywiście Ethernet. Longshine ma dwa nowoczesne adaptery tego typu. LCS-8634PTB to karta wykorzystująca magistralę ISA o szerokości 16 bitów, a

LCS-8034PTB — PCI. Każda z nich pozwala na włączenie się w sieci zbudowane na dowolnym okablowaniu. Złącza RJ-45 (skrętka) i BNC („koncentryk”) zostały wlutowane w płytkę, a wykorzystanie transceivera AUI staje się możliwe po dołożeniu dodatkowego gniazda na osobnym „śledziu”. Jest to rozwiązanie obniżające koszty produkcji i nie ujmujące niczego z funkcjonalności urządzeń. Swój aktualny stan karty przekazują poprzez zaledwie dwie diody. Informują one o nawiązaniu połączenia z koncentratorem i przesyłaniu danych. W większości przypadków powinno to wystarczyć, ale czasami mogłoby się przydać coś więcej (np. sygnalizacja błędów). Bardzo przydatną cechą jest umieszczenie podstawek na układy Boot ROM. Pozwalają one na tworzenie bezdyskowych końcówek sieci Windows NT lub Novell NetWare.

Karty różnią się sposobem konfiguracji. LCS-8034PTB, korzystając z zalet magistrali PCI, jest konfigurowana w pełni poprzez mechanizmy plug and play. W przypadku LCS-8634PTB musimy się zadowolić jedynie namiastką PnP, oferowaną przez szynę ISA. W zamian za to przewidziano możliwość ręcznego ustawienia wszystkich parametrów. Jest to bardzo przydatne w przypadku starszych komputerów. Niestety, trzeba w tym celu poprzestawiać kilkanaście zworek. Do większosci kart dołączane są obecnie programy konfiguracyjne.

Urządzenia oferują bardzo szeroki wybór dołączonych sterowników do większości popularnych systemów sieciowych. Obsługiwane są, oprócz wszystkich wersji Windows NT, Windows 95 i 3.11, także Novell NetWare Server 3.1x i 4.x, SCO Unix 4.x i 5.x, LANtastic 6 oraz IBM Lan Server. Pozwala to na kompleksowe wyposażenie rozległych i hybrydowych struktur w jednolite karty sieciowe. Administratorzy wiedzą, jak bardzo może to być istotne.

w skrócie
Longshine LCS-8634PTB LCS-8034PTB
Magistrala: ISA (LCS-8634PTB), PCI (LCS-8034PTB)
Szybkość pracy: 10 MBit/s
Złącza: RJ-45, BNC, AUI (opcja)
Konfiguracja: plug and play lub zworki (LCS-8634PTB)
Zgodność z NE2000: tak
Boot ROM: tak
Główny układ: RTL8019 (LCS-8634PTB), RTL8029 (LCS-8034PTB)
plusszeroki wybór sterowników
pluswykorzystanie możliwości mechanizmów plug and play
plusopcjonalne złącze AUI
plusniska cena
minuszworkowa konfiguracja (8634PTB)
Producent: Longshine, Tajwan http://www.longshine.com/
Dostarczył: River, Kraków tel.: (0-12) 423 72 33, faks: 636 97 36
e-mail: [email protected], http://www.river.com.pl/
Cena: 85 zł (LCS-8634PTB) 90 zł (LCS-8034PTB)

Karty firmy Longshine to zdecydowanie dobry wybór. Nie sprawią kłopotów, a dzięki dużej szybkości i bezawaryjności użytkownicy zapomną o ich istnieniu. Dodatkowo konkurencyjne ceny powinny zainteresować odbiorców poszukujących kompleksowych rozwiązań dla większych i bardziej złożonych sieci.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.