Dziwny przypadek

Po dokładnym zapoznaniu się z nowym produktem firmy Cartall ( „Encyklopedia dla dzieci”) możemy dojść do jednego wniosku – oto dostajemy do ręki zbiór przypadkowych informacji, zdjęć i filmów. Przeglądając to elektroniczne wydawnictwo, można odnieść wrażenie, że dzieci zostały potraktowane po macoszemu. Nawet grafika, do tej pory mocna strona produktów łódzkiej firmy, nie jest w stanie „uratować” tej płyty – po prostu nie zachwyca…

Czy aby na pewno chodzi tu o „konfukcjanizm”? ???

Karty elektronicznej encyklopedii przypominają uczniowski zeszyt lub gazetkę ścienną w pokoju dziecka. Na ekranie znajdziemy menu w formie koła do gry w lotki, odsyłacz do quizu, gry i Atlasu Świata. Obsługa programu jest prosta i nie powinna sprawić kłopotu dzieciom. Zgromadzona na krążku wiedza została podzielona na kategorie tematyczne i hasła, które nie są niestety w żaden sposób uporządkowane, nawet alfabetycznie. Aby znaleźć jakąkolwiek informację należy przeszukiwać całą płytę, gdyż nie umieszczono na niej opcji wyszukiwania!

w skrócie
Encyklopedia dla dzieci
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486DX, 8 MB RAM, karta graficzna hicolor CD-ROM 2x, Windows 3.1x
minus błędy merytoryczne
minus kiepska jakość wideo, grafiki i animacji
minus brak uporządkowania haseł
Producent: Cartall, Łódź, tel./faks: (0-42) 36 91 56
e-mail: [email protected], http://www.cartall.com.pl/
Cena: 96 zł

Niektóre hasła zostały wzbogacone filmami lub animacjami – są one jednak często niewyraźne. Komentarze lektorów często są niespodziewanie urywane, a czasami nieadekwatne do oglądanego filmu czy grafiki. Dzieci bazując na tej encyklopedii mogą np. dojść do wniosku, że Luwr i Wersal to te same obiekty, dowiedzieć się, że gra w hokeja polega na walce na lodzie oraz zapoznać się z założeniami konfukcjanizmu (sic!). Szkoda, że wydając niedopracowany krążek, zmarnowano szansę na tak przecież potrzebne wydawnictwo.