Dźwięczne PCI

Krótki test karty dźwiękowej

Karta muzyczna Golden Melody, podobnie jak swego czasu akceleratory graficzne, zwiastuje odejście od archaicznej magistrali ISA na rzecz nowocześniejszej PCI. Nie oznacza to jednak kolejnej rewolucji w świecie multimediów.

Testowane urządzenie dysponuje możliwościami większymi niż przeciętne. Przy zgodności z powszechnie przyjętymi standardami karta została wyposażona w moduł wavetable o 32-głosowej polifonii, którego wielkość wynosi 2 lub 4 MB przy wykorzystaniu odpowiednio 8- lub 16-bitowych brzmień. Wielkość tablicy próbek ma znaczenie w przypadku ładowania jej z ROM-u karty do pamięci komputera. Jeśli do konkretnego zastosowania (np. odtwarzanie muzyki MIDI w grach) wystarczają krótsze sample (gorsza jakość dźwięku), wówczas zaoszczędzone 2 MB RAM-u mogą być przeznaczone na coś innego. Synteza wavetable może również wykorzystywać zestaw próbek wczytywany z dysku do pamięci operacyjnej.

Karta potrafi wzbogacić dźwięk efektami 3D, a w przypadku muzyki MIDI obsługuje także efekty reverb i chorus. Na uwagę zasługuje mikser, który umożliwia nagrywanie z siedmiu źródeł, ponieważ, oprócz standardowych gniazd, na karcie znalazły się także złącza TV audio in oraz Modem audio in.

Jednakowoż wymienione cechy nie wiążą się z nową magistralą. Wykorzystanie PCI oznacza mniejsze obciążenie procesora niż w przypadku kart ISA oraz pozwala na użycie techniki IRQ-Sharing (tzn. karta może współpracować na jednym przerwaniu z portem LPT). Poza tymi dwoma zmianami zastosowanie nowej technologii nie wnosi praktycznie nic nowego. Wraz z kartą dostarczana jest płyta CD ze sterownikami dla Windows 3.1x, 95 i NT, a także DOS-a. Na płycie znajduje się również program AudioStation firmy Voyetra. Bardzo ciekawie prezentuje się Midisoft Studio LE 4.0 for Windows 95, przeznaczony do komponowania muzyki w standardzie MIDI, a jednocześnie pozwalający dołączyć dwie ścieżki w postaci plików WAV.

w skrócie
Golden Melody SC972
Chipset: ES1370
Sampling: 48 kHz, 16 bitów
Synteza: FM – 20 głosów (OPL2) wavetable – 32 głosy
Wyjścia: Line-Out, Modem audio
Wejścia: Line-In, CD Audio, Mic, TV Audio, Modem Audio
Zgodność: SB Pro (FM), AdLib, Soundscape, General Midi, Roland MT-32, PnP, MPC3
plusefekty: reverb, chorus, 3D
plusładowanie próbek WT z dysku
plus7-kanałowy mikser
minusskąpa dokumentacja
Producent: Ensoniq, Tajwan http://www.ensoniq.com/
Dostarczył: Ab, Wrocław tel.: (0-71) 325 26 71 faks:325 22 12
e-mail: [email protected], http://www.ab.com.pl/
Cena: 440 zł

Ogólnie karta Golden Melody zasługuje na ocenę dobrą z plusem za swe znaczne możliwości. Niestety, producent nie zadbał w dostatecznym stopniu o dokumentację. Nie przeszkodzi to jednak cieszyć się dobrym zakupem w czasie korzystania z aplikacji multimedialnych oraz gier zarówno w środowisku DOS i Windows. Z kolei przy współpracy z dobrym oprogramowaniem do obróbki dźwięku z Golden Melody można „wycisnąć” całkiem sporo.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.