Intergazeta

Prędzej czy później nadchodzi moment, w którym internauta orientuje się, że Sieć nie jest tylko składnicą zdjęć, których opublikowania nie podjęłaby się redakcja najodważniejszej nawet gazety. Internet to źródło informacji, czasem nawet zbyt łatwo dostępnej.

Ponieważ jednak często poszukujemy wybranych wiadomości – kursów walut, prognozy pogody itp. – w Sieci powstało sporo serwisów informacyjnych, zajmujących się udostępnianiem tych właśnie danych. Można z nich skorzystać w sposób klasyczny – przeglądając internetowe witryny – albo odbierać ze skrzynki pocztowej zaprenumerowane wcześniej wiadomości. Obie metody mają wady: pierwsza – ponieważ ładowanie stron WWW trwa zwykle długo; druga – ze względu na to, że udostępniając swój adres e-mailowy musimy liczyć się z otrzymaniem mieszanki informacyjno-reklamowej lub, co gorsza, reklamowo-informacyjnej.

Aby przeczytać interesujące nas informacje wystarczy wybrać właściwą zakładkę odpowiednia zakładka i już

Ale istnieje trzecie rozwiązanie: wyspecjalizowana przeglądarka internetowa, łącząca się z wybranymi serwisami informacyjnymi i przedstawiająca konkretne dane w skondensowanej postaci – na przykład Power Crystal 2.0. Program podaje (za Reuterem) wiadomości ze świata, prognozę pogody i notowania giełdowe. Ponadto umożliwia wzięcie udziału w dyskusji na właśnie aktualny temat. Power Crystal udostępnia poza tym wyniki gier liczbowych, a wszystkim zainteresowanym pozwala zapoznać się z horoskopem na bieżący dzień.

Zaletą programu jest prostota instalacji i konfiguracji – właściwie można mówić o braku tej ostatniej. Sama zaś obsługa aplikacji jest wręcz banalna – jedyną rzeczą wymaganą od użytkownika jest wybranie zakładki zawierającej informacje, które chce otrzymać.

w skrócie
mamy ten program w bbs-iemamy to na chip-cd 4/98Power Crystal 2.0
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 95; ok. 1 MB na dysku
plus łatwość konfiguracji
plus wygoda obsługi
minus ograniczona użyteczność prezentowanych informacji
Producent: Power Crystal, USA http://www.powercrystal.com/
Rejestracja: freeware

Niestety, Power Crystal jest programem amerykańskim. O ile wiadomości są ogólnoświatowe, o tyle prognozy pogody dotyczą stanów USA. Niemniej jednak pomysł firmy Crystal Software jest ciekawy i może być wyzwaniem dla rodzimych autorów aplikacji. Serwisy informacyjne całego świata pełne są informacji, które okażą się użyteczne nad Wisłą.