Jeszcze

Krótki test spolszczonej wersji najpopularniejszego obecnie systemu do pracy grupowej

Po czwartej odsłonie Lotus Notes (CHIP 11/96, s. 90 – Lotus Notes 4.0 i 12/96, s. 102 – Lotus Notes 4.1 PL) pojawiła się kolejna jego wersja – Lotus Notes 4.51 PL. Pakiet służy – jak wiadomo – do zarządzania bazami danych i obsługi poczty elektronicznej. Jego popularność sprawiła, że produkt ten jest nieustannie rozwijany i oferuje potencjalnemu użytkownikowi coraz większe możliwości.

Lotus Notes umożliwia zdalne łączenie się przez sieć Internet lub łącza modemowe z siedzibą firmy, gdzie znajduje się serwer poczty elektronicznej wraz z bazami danych. Za jego pośrednictwem wysyłamy i odbieramy informacje dotyczące pracy, którą mamy wykonać, oraz korzystamy z danych znajdujących się na serwerze.

Lotus Notes udostępnia wiele usług przydatnych podczas surfowania w Sieci lotus notes a internet

Programiści Lotusa poświęcili wiele uwagi ochronie danych. Zupełnie nowym rozwiązaniem, wprowadzonym w wersji 4.51, jest kontrola haseł – dotyczy ona nie tylko terminu ważności, po upływie którego należy je zmieniać. Administrator systemu może znacznie skuteczniej zabezpieczyć bazy na serwerze, całkowicie uniemożliwiając stosowanie przez użytkownika takiego hasła dostępowego, jakiego wcześniej już używał.

Lotus Notes 4.51 to także sporo nowych rozwiązań w dziedzinie obsługi Internetu i integracji dokumentów z Siecią. Wprawdzie możliwość umieszczania w nich odnośników do stron WWW, serwerów FTP i adresów e-mailowych nie jest dziś niczym nowym, ale Notes udostępnia także zupełnie oryginalne usługi. Najciekawszym chyba programem „internetowym”, wchodzącym w skład pakietu Lotusa, jest

Opiekun stron — aplikacja pracująca zazwyczaj w tle, a służąca do wychwytywania zmian zachodzących na stronach WWW. Jeżeli często odwiedzamy konkretny adres, sprawdzając, czy umieszczono tam nowe informacje, program taki, spełniający rolę przeglądarki offline, jest bardzo użyteczny.

Kolorowe zakładki ułatwiają poruszanie się po aplikacjikolorowy zawrót głowy

Nową, przydatną funkcją jest również zapamiętywanie „historii wycieczek” po Sieci, tzn. możliwość odtworzenia drogi, jaką przebyliśmy, surfując po stronach WWW. Jest to o tyle wygodne, że nie trzeba za każdym razem przepisywać z kartki papieru adresów internetowych odwiedzanych w ostatnim czasie. Lotus Notes udostępnia zakładki umożliwiające zaznaczenie bieżącej strony i przejście do następnej. Po wybraniu dowolnej z nich powracamy do interesującego nas miejsca w Internecie.     Dobrym rozwiązaniem wydaje się także ładowanie kilku adresów sieciowych, znajdujących się na jednej stronie internetowej. „Zarzucamy sieć” na istniejące linki i ściągamy strony WWW przez nie wskazywane. Nie jest to wprawdzie wygodne przy małej ilości pamięci operacyjnej, ale w przypadku posiadania dobrego sprzętu usługa ta jest godna uwagi.     Warto wspomnieć także o nowych możliwościach Notesa w dziedzinie przeglądania stron WWW. Pakiet obsługuje język HTML w wersji 3.2, a ponadto współpracuje z „wtyczkami” (plug-ins) Netscape Navigatora. Ta ostatnia opcja dotyczy wprawdzie tylko Notesa pracującego w systemie Windows 95 lub NT, ale Lotus zapewnia, że następne wersje aplikacji udostępnią te możliwości użytkownikom korzystającym z innych platform. Poza tym Notes akceptuje aplety Javy oraz kontrolki ActiveX.

Administrator Lotus Notes, począwszy od wersji 4.51, może wprowadzić system billingowy, służący do badania aktywności internautów. Przydaje się on zwłaszcza wówczas, gdy w rozliczeniach z providerem internetowym istotny jest czas zajęcia łącza.

System pomocy w Notesie jest bardzo rozbudowany. Jednak posługując się nim, napotykamy kilka niemiłych niespodzianek (przynajmniej po instalacji typowej). Gdy klikniemy myszą na odnośnikach do niektórych haseł, otrzymamy informację w postaci komunikatu: „Nie można znaleźć bazy danych łącza do dokumentu”. Miejmy nadzieję, że w następnej wersji autorzy bardziej rozwiną tę część aplikacji. W przypadku gdy pomoc w aplikacji nie wyjaśnia problemu do końca, alternatywą może stać się Pan Tofelek – bohater książki „Lotus Notes krok po kroku”, która jest dołączona do dokumentacji.

w skrócie
mamy to na chip-cd 9/97Lotus Notes 4.51 PL
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 95; ok. 30 MB na dysku (klient); PC 486; 16 MB RAM; Windows 95; ok. 50 MB na dysku (serwer)
plusobsługa wielu platform systemowych
plusbogate możliwości z zakresu usług sieciowych
pluswysoki poziom zabezpieczeń
minusniepełna dokumentacja w języku polskim
Producent: Lotus Development Corporation, USA, http://www.lotus.com/
Dostarczył: Lotus Polska Warszawa, tel.: (0-22) 878 67 60, faks: 878 67 64
Cena: ok. 2000 zł

„Sposób na wspólne działanie” – tak reklamowany jest Notes 4.51. Bez wątpienia nowa wersja pakietu znajdzie zastosowanie w wielu firmach, tym bardziej, że Lotus przystosował swój produkt do pracy na wielu platformach sprzętowo-systemowych. Przecież nie wszyscy korzystają z Windows 95 czy NT.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.