Na kartę kredytową

Krótki test przenośnego czytnika płyt CD-ROM

Czytnik CD-ROM w dalszym ciągu pozostaje niedostępny dla wielu użytkowników komputerów przenoś-nych. Oferowane przez niektórych producentów modele wewnętrzne zazwyczaj umożliwiają zamontowanie dopiero po usunięciu napędu dyskietek. Pomocne okazuje się zastosowanie urządzenia zewnętrznego, któremu do współpracy z komputerem wystarczy gniazdo PCMCIA. Panasonic KXL-783A może współpracować z komputerami stacjonarnymi oraz przenośnymi. W tylnej części obudowy zainstalowano złącze SCSI-2, do którego podłączyć można zarówno kabel SCSI, jak i odpowiednią przejściówkę wraz z kartą PCMCIA.

Do napędu dołączona została bardzo dobra dokumentacja oraz sterowniki dla systemów Windows 3.x, Windows 95, Windows NT 3.51 i OS/2 Warp V3.

Dzięki wbudowanym głośnikom napęd łączy cechy zewnętrznego odtwarzacza płyt audio oraz czytnika CD-ROM. Wbudowane głośniki obsługują dodatkowo specjalny system dźwięku 3D, który mimo tylko dwóch ustawień słyszalny jest dobrze dopiero po podłączeniu zewnętrznych głośników.

W porównaniu ze standardowymi czytnikami zewnętrzny drive Panasonic oferuje bardziej rozbudowany panel do obsługi płyt audio. Pięć przycisków umożliwia uruchomienie i zatrzymanie odtwarzania, skok do następnego i powrót do poprzedniego utworu oraz przewijanie w obie strony.

wyniki testu
ModelKXL-783A
Średni transfer1 214,9 KB/s
Średni czas dostępu186 ms
Prędkość korekcji
Poprawność korekcji
Obciążenie (600 KB/s)34,3%
Obciążenie (1200 KB/s)59%
CDC Pro [index]3,65

Podczas testów jedyną niedoskonałością modelu KXL-783A okazała się korekcja błędów. Po rozpoczęciu odczytu danych z porysowanego obszaru płyty napęd każdorazowo zawieszał się. Stosunkowo niski wynik otrzymano także w teście średniego czasu dostępu, choć nie odbiegał on zbytnio od specyfikacji producenta.

Po podłączeniu urządzenia bezpośrednio do kontrolera SCSI (początkowo podpiętego do adaptera PCMCIA zainstalowanego w tym samym komputerze) zmianie uległ jedynie stopień obciążenia procesora, który zmniejszył się ponaddwukrotnie.

w skrócie
Panasonic KXL-783A
Bufor: 128KB
Transfer: 1200KB/s
Czas dostępu: 180 ms
Czas bezawaryjnej pracy MTBF: 50 000 h
Interfejs: PCMCIA II/SCSI-2
Standardy: CD-ROM, CD-Extra, CD-DA, CD-XA, Video CD, CD-I, Multisession Photo CD
plusobsługa dwóch interfejsów
pluswbudowane głośniki
plusrozbudowany panel sterowania
minusproblemy z korekcją błędów
minuswysoka cena
Producent: Panasonic, USA, http://www.panasonic.com/
Dostarczył: Cadena, Poznań tel.: (0-61) 855 21 51 faks: 853 32 93
e-mail: [email protected], http://www.cadena.com.pl/
Cena: 1619 zł

Panasonica polecić można wszystkim użytkownikom komputerów przenośnych, pragnącym jednocześnie korzystać z napędu CD-ROM i stacji dyskietek. Zwolennicy płyt audio, zamiast napędu wybiorą z pewnością porządny minizestaw stereo.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.