Net Bon Ton

Nie tylko nowicjusze, ale także wielu z obecnych w Sieci od dłuższego czasu, nie zdaje sobie sprawy, że internetowe zasady „dobrego wychowania” ujęte są w jednoznacznie brzmiące reguły, których zbiór nazywa się netykietą.

Czynnikiem, który trwale zmienił obraz polskiej części Sieci, było wprowadzenie przez TP SA numeru telefonu, dzięki któremu, bez dodatkowych inwestycji, każdy posiadacz modemu mógł stać się obywatelem globalnej wioski. Spowodowało to duży wzrost ilości „newbies” – ludzi nowych, nieobeznanych z zasadami obowiązującymi w Internecie.

Większość z nas normy współżycia z innym ludźmi wynosi z domu rodzinnego oraz szkoły. Dzięki temu, wkraczając w dorosłe życie posiadamy pewien ich zasób, pozwalający na bezkonfliktowe kontakty z innymi. Inaczej jest w Internecie – tu od razu rzucani jesteśmy na głęboką wodę. Bez żadnego wcześniejszego przygotowania czy zapoznania się z regułami tam obowiązującymi musimy kontaktować się z innymi. A że zasady postępowania w Sieci różnią się troszkę od panujących w prawdziwym życiu, często nawet ludzie dobrze wychowani traktowani są jak ktoś zakłócający sieciowy porządek.

Info
Netykieta
http://www.man.torun.pl/pub/doc/fyi/fyi28.txt

Polskojęzyczne, skrócone wersje Netykiety:
http://urethan.chem.pg.gda.pl/docs/S_S_vivre.txt, http://www.wsp.krakow.pl./papers/Netykiet.html

Netykieta IRC:
http://www.wsb.poznan.pl/home/studenci/p8441/ircnet.htm

Często Zadawane Pytania:
http://www.immt.pwr.wroc.pl/faq

Opisy grup dyskusyjnych:
http://www.usenet.pl/doc/pl.newsgroups

Historia i definicja spamu:
http://www.wsp.krakow.pl/papers/use&spam.html

Słowniczek skrótów sieciowego slangu:
http://www.ardman.demon.co.uk/acronyms.html

PGP, serwer międzynarodowy:
http://www.pgpi.com/

mamy to na chip-cd 4/98Dodatkowe materiały znajdują się na CD-ROM-ie CHIP-a 4/98 w dziale CHIP-offline | Netykieta