Pełnia szczęścia

Krótki test profesjonalnego skanera wyposażonego w przystawkę do skanowania slajdów

Coraz więcej za te same pieniądze – ta tendencja nie ominęła firmy Microtek, która pokazała nowy model skanera płaskiego. Designer Pro, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest raczej dla poważniejszych użytkowników. Jest to typowy skaner jednoprzebiegowy z oświetlaczem fluorescencyjnym. Komunikuje się z komputerem przez prostą kartę interfejsu SCSI, na której należy wybrać przerwanie oraz adres wejścia/wyjścia. Instalacja i skonfigurowanie karty nie nastręcza problemów dzięki dobrej instrukcji, niestety nie spolonizowanej. Skaner wyposażono w przystawkę do obrabiania materiałów transparentnych, przyłączaną dodatkowym kablem. Aby zainstalować przystawkę, należy zdjąć klapę skanera, co wymaga… śrubokręta, przykręcono ją bowiem do korpusu.

Bardzo rozsądnie dobrano zestaw akcesoriów. W jego skład wchodzi m.in. komplet masek do skanowania materiałów transparentnych, wzorzec do kalibracji barw Kodak Q-60 (w wersji refleksyjnej i transparentnej) oraz solidny pakiet oprogramowania.

Poza standardowymi sterownikami TWAIN dołączono do skanera także Photoshopa 4.0, Paintera 4 oraz ReadIris 3.95 – program do rozpoznawania tekstu. Jak widać, wersje dostarczonych programów są aktualne, co korzystnie odróżnia Microteka od konkurencji. W komplecie znalazła się też tabliczka graficzna Wacom ArtPad II.

Instalacja oprogramowania z płyty CD-ROM przebiega bezproblemowo dzięki dobrze napisanemu instalatorowi. W systemie pojawia się interfejs TWAIN, także jako TWAIN32. Oferuje on szereg opcji np. korekty jasności, kontrastu, dominanty, histogramu, krzywej odwzorowania jasności czy filtrowania. Możliwy jest nawet wybór barwy diod użytych do skanowania w stopniach szarości (czerwonej, zielonej lub niebieskiej). Ciekawostką jest możliwość wyboru trybu „tysiące stopni szarości” obok normalnych 256 stopni. Kontrolę barwy skanowanego pola ułatwia dodatkowe okienko, otwierane z poziomu TWAIN-a. Pokazuje ono składowe barwne koloru oraz współrzędne piksela, na który wskazuje kursor.

Jakość obrazu, jaką oferuje nowy Microtek, jest bardzo dobra. Urządzenie daje się nieźle skalibrować na podstawie wspomnianego wzorca Kodaka. Prawidłowo oddane są stopnie szarości w całej skali oraz barwy oryginału. Interpolacja poprawia wierność oddania szczegółów. Użycie przystawki do skanowania slajdów daje lepsze wyniki w przypadku większych formatów oryginału.

w skrócie
Microtek ScanMaker III Designer Pro
Rozdzielczość: 1200×600 dpi (interpolowana 4800 dpi)
Tryby pracy: line-art, 256 stopni szarości, 4096 stopni szarości (12 bitów), truecolor (36 bity/piksel)
Obszar roboczy: 216x355mm
plusbardzo dobre oprogramowanie
plusdobra jakość obrazu
minusbrak polonizacji
Producent: Microtek, Tajwan http://www.microtec.com/
Dostarczył: Tornado, Warszawa tel.: (0-22) 651 24 01,faks: 651 24 07
e-mail: [email protected], http://www.tornado.com.pl/
Cena: 6750 zł

Nowy skaner Microteka to nowoczesna konstrukcja o wysokiej jakości. W komplecie z dostarczonym oprogramowaniem stanowi wartościowe narzędzie dla studiów DTP i grafików komputerowych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.