Powrót do przyszłości

Krótki test programu, dzięki któremu możemy kontrolować biblioteki DLL i pliki INI w systemie Windows 95

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że systemWindows 95 niezbyt dobrze radzi sobie z kontrolą instalowanych aplikacji. Jeżeli programy nie są wyposażone w odpowiednie narzędzia usuwające je z dysku, to skasowanie wszelkich śladów ich bytności jest praktycznie niemożliwe. Katalog c:windowssystem już po kilku zaledwie miesiącach użytkowania „okienek” rozrasta się w zastraszającym stopniu. Jednym z narzędzi pozwalających zapanować nad problemami jakie powodują pozostałości po usuniętch aplikacjach jest Config-Safe 95, amerykańskiej firmy Artisoft.

Dzięki ConfigSafe 95 mamy możliwość kontroli nad wykorzystywanymi sterownikami, bibliotekami DLL i plikami INI systemu Windows 95 zapanować nad sterownikami

Program służy do odtwarzania konfiguracji Windows 95. Informacje o systemie są gromadzone w postaci „fotografii” (snapshots) plików protocol.ini, system.ini, win. ini, autoexec.bat, config.sys, msdos.sys oraz zawierają opis wyposażenia komputera (procesor, pamięć RAM, wersja systemu operacyjnego). Ponadto ConfigSafe przechowuje zawartość bazy rejestrów oraz listę zbiorów EXE i DLL (wraz z numerami wersji) oraz zapisuje liczbę i charakterystykę dysków lokalnych i sieciowych. Każde takie „zdjęcie” zaopatrzone jest w datę jego wykonania i nazwę. Użytkownik porównując wybrane „fotografie” otrzymuje informację o różnicach między nimi. Dzięki temu można w bardzo łatwy sposób sprawdzić, co zostało dodane do systemu, a co usunięte z Windows 95 w określonym czasie.

Ale to jeszcze nie wszystko. ConfigSafe 95 potrafi przywrócić system do stanu z dnia, w którym zrobiono określone „zdjęcie”. W pakiecie znajdują się narzędzia umożliwiające wykonanie tej operacji z poziomu Windows 95 oraz DOS-a. Można przy tym określić, które ze wspomnianych na wstępie elementów zostaną zmodyfikowane. Pozwala to np. na łatwe usunięcie istniejącej aplikacji z dysku, jeśli tylko wykonaliśmy „fotografię” systemu tuż przed i zaraz po jej instalacji. Omawiane narzędzie wyposażono w bardzo pożyteczną funkcję Undo, która pozwala cofnąć efekty nie przemyślanej zmiany konfiguracji systemu. Dzięki wbudowanemu do aplikacji Schedulerowi (Terminarzowi) „fotografie” mogą być wykonywane – na przykład – automatycznie podczas każdego uruchomienia komputera, raz dziennie, co tydzień i co miesiąc.

w skrócie
mamy ten program w bbs-iemamy to na chip-cd 4/98ConfigSafe 95 Support Edition 1.01.08
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 95/NT; ok. 5 MB na dysku
plusprzechowywanie wielu „zdjęć” systemu
plusłatwość przywracania dowolnej konfiguracji „okienek”
plusfunkcja Cofnij
pluswbudowany Scheduler
minusbrak polskiej wersji
Producent: Artisoft, USA, http://www.artisoft.com/
Dostarczył: Forlans, Poznań, tel.: (0-61) 868 99 09 faks: 868 99 00
e-mail: [email protected], http://www.forlans.com.pl/
Cena: ok.140 zł

ConfigSafe 95 może także śmiało służyć jako pomocnicze narzędzie do odinstalowywania aplikacji Windows 95. W trakcie wykonanych testów radził sobie z tym doskonale i wykrywał wszelkie zmiany dokonane w plikach systemowych przez programy instalacyjne. Powinny się nim zainteresować głównie osoby, często dokonujące eksperymentów z systemem i korzystające z wielu, zwłaszcza 16-bitowych, aplikacji. Dzięki umiarkowanej cenie ConfigSafe stanowi bez wątpienia ciekawą ofertę dla polskiego użytkownika, pragnącego zapanować nieco lepiej nad wykorzystywanymi „okienkami”.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.