Rysuj z nami

Krótki test tabliczki graficznej pomocnej szczególnie grafikom

Kto zajmuje się tworzeniem grafiki komputerowej, ten z pewnością wie, że mysz nie jest najlepszym odpowiednikiem aerografu, piórka czy kredki. Rysowanie pisakiem po tabliczce graficznej daje o niebo lepszy efekt niż „proste” klikanie.

Nowa tabliczka Wacomu przeznaczona jest do użytku domowego. PenPartner wyposażony jest w pisak zasilany bezprzewodowo i aktywizujący się już ok. 1,5 cm od powierzchni tabliczki. Sztyft posiada wymienną końcówkę rysującą oraz dwa przyciski. Funkcję bocznego przycisku można zdefiniować w tablicy kontrolnej, drugi zaś, umieszczony na końcu rysika działa jak gumka na ołówku. Zależnie od używanego programu wzrost nacisku wywieranego na końcówkę przy rysowaniu powoduje większe zaczernienie lub wzrost grubości linii. Pisak zachowuje się więc podobnie do prawdziwych narzędzi malarskich. Jeśli natomiast odwrócimy go „gumką” w dół, możemy wymazywać fragmenty rysunku, korzystając z programowego wymazywacza. W niektórych aplikacjach przycisk „gumki” może też służyć do usuwania fragmentów tekstu. Należy zaznaczyć je, a następnie unieść ją nad tabliczkę, co odpowiada wciśnięciu klawiszy [Ctrl]+[X].

Tabliczka może pracować w dwóch podstawowych trybach: pen i mouse. Zależnie od trybu pracy pisak przesuwa kursor w absolutnych współrzędnych ekranowych lub podobnie jak mysz. Podczas instalacji sterownika mogą wystąpić problemy z ustaleniem numeru wolnego portu COM, do którego podłączona została tabliczka. Instalator nie wykrywa go automatycznie.

w skrócie
Wacom PenPartner
Wymiary pola roboczego: 128×96 mm
Rozdzielczość: 1000 lpi
Dokł. odwzorowania: 0,5 mm
Złącze: szeregowe, zasilanie przez wtyk klawiatury lub PS/2
Pobór prądu: ok. 100 mA
plusbezprzewodowy pisak
plusdobre oprogramowanie
minusniewielkie wymiary
minusbrak polonizacji
Producent: Wacom, Tajwan http://www.wacom.de/
Dostarczył: KSK, Katowice tel.: (0-32) 51 43 50 faks: 256 20 86
e-mail: [email protected], http://www.ksk.com.pl/
Cena: 328 zł

Rozdzielczość 1000 lpi daje ok. 5040 punktów w poziomie. Wartość ta jest zupełnie wystarczająca do większości zastosowań domowych, a nawet profesjonalnych. Przyzwyczajenia wymaga rysowanie po dość śliskiej powierzchni roboczej zamiast po zwykłym papierze.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.