Śmierć wolnym łączom

Wyobraźmy sobie modelarza konstruującego repliki samolotów i szukającego informacji o obiektach oryginalnych. Zgodnie z ostatnio obowiązującą modą zaczyna buszować w Internecie, więc po pewnym czasie zna sporo interesujących serwisów i systematycznie je odwiedza. Niestety, w tym miejscu zaczynają się problemy. Po pierwsze, wolne łącza – załadowanie strony trwa minimum kilka minut i TP SA zaciera ręce. Jeśli nasz hobbysta jakoś upora się z tym kłopotem (np. surfując w pracy lub na uczelni), pojawią się kolejne trudności – przecież nie da się przeglądać kilkunastu serwisów naraz. Można po kolei, ale zajmie to mimo wszystko sporo czasu. Znaleziono już rozwiązanie tego problemu. Przeglądarki offline’owe (bo o nich mowa) zaczynają być coraz bardziej popularne i są bardzo pożytecznymi (oczywiście nie tylko dla modelarzy) narzędziami. Najmłodszym z tego grona jest program Tierra Highlights2 firmy Tierra Communications.

Pasek programu „ściska” okna pozostałych aplikacji mniejsze inne okna

Aplikacja – co należy wyraźnie podkreślić – służy przede wszystkim do monitorowania zmian zachodzących na stronach WWW. Program zapisuje internetowe witryny na lokalnym dysku, dodatkowo powiadamiając użytkownika o tym, co się na nich zmieniło. Jeżeli tylko na stronie zaszły jakiekolwiek zmiany, zostaną podkreślone – Tierra kolorowo oznaczy wszystkie nowe rysunki, partie tekstu i łącza. Po zainstalowaniu Tierra zajmuje około 2 MB na dysku twardym, ale trzeba się liczyć z tym, że im więcej serwisów będziemy monitorować, tym większym wymaganiom co do przestrzeni dyskowej przyjdzie nam sprostać.

Gdy uruchomimy aplikację, zobaczymy po lewej stronie ekranu pasek, którego szerokość zależy od decyzji użytkownika. Na pasku tym, oprócz klawiszy wywołujących funkcje programu, widoczne są również pola odpowiadające sprawdzanym stronom – tzw. Asystenty. Składają się one z dwóch części: Label (zawierającej nazwę) i przycisku, którego wygląd informuje o aktualnym stanie monitorowania. Pusty oznacza, że strona jest wczytana i nic się na niej nie zmieniło; błyskawica to znak, że Tierra właśnie jest w trakcie gromadzenia informacji; białe kropki oznaczają problemy z Siecią. Gdy program zgromadzi już wszystkie dane i znajdzie na stronie WWW coś nowego, wówczas pojawi się „haczyk”. Kliknięcie przycisku uruchomi przeglądarkę internetową i załaduje do niej odpowiednią stronę już z dysku, dzięki czemu czas oczekiwania na pojawienie się jej na ekranie jest bardzo krótki.

nowe informacje Rezultat pracy Tierry – strona z zaznaczonymi nowymi informacjami

Użytkownik poza dołączanymi standardowymi Asystentami (strony producenta, serwisu sportowego itp.) może dodać także własne. Po wybraniu polecenia Add Assistant… pojawi się okno dialogowe, w którym należy podać nazwę nowego Asystenta oraz adres strony, którą ma śledzić (jeśli uruchomiony jest Netscape Navigator, to wskaźnik URL zostanie z niego wczytany automatycznie; z Internet Explorera trzeba kopiować „ręcznie”).

Zaawansowane opcje obejmują m.in. ustawienie priorytetów Asystentów, kolorów zaznaczania zmian na stronach, częstotliwości sprawdzania serwisów. Można także definiować słowa kluczowe, pod kątem występowania których Tierra zbada wszystkie nowości. Bardzo przydatnym mechanizmem jest eksportowanie i importowanie Asystentów z plików (np. bookmarków Netscape’a czy Ulubionych Internet Explorera).

Interfejs aplikacji jest prosty i intuicyjny: sześć przycisków, z których cztery to Help, Hide, Add Assistant i Close. Dwa pozostałe ( Program i Assistant ) rozwijają menu, w którym ustawia się m.in. klucz sortowania Asystentów (np. wg nazw, daty aktualizacji), atrybuty pracy programu itp. Jeśli ktoś mimo wszystko pogubi się w obsłudze, to żółte dymki podpowiedzi ułatwią mu podjęcie właściwej decyzji. Poza tym w „ekstremalnych” sytuacjach zawsze można przycisnąć klawisz [F1] i uzyskać naprawdę wyczerpującą pomoc. Przed rozpoczęciem pracy polecamy ponadto zapoznanie się z rozdziałem Quick Tour w menu

Reklama

Help — zabiera to niewiele czasu, a w prosty sposób wyjaśnia zasady pracy z programem.

w skrócie
mamy ten program w bbs-iemamy to na chip-cd 4/98Tierra Highlights2
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 95; ok. 2 MB na dysku twardym
plus prostota obsługi
plus możliwość importu Asystentów z popularnych przeglądarek WWW
plus możliwość badania zmian na stronach WWW pod kątem występowania na nich określonych słów
minus brak możliwości monitorowania całych serwisów WWW
Producent: Tierra Communications, Kanada http://www.tierra.com/
Rejestracja: 49,95 USD

Podsumowując, można stwierdzić, że Tierra Highlights2 jest narzędziem niezwykle przydatnym i stosunkowo tanim, a jeśli już narzekać, to tylko na brak polskiej wersji językowej oraz na zapamiętywanie jedynie pojedynczych stron – przydałaby się także opcja „zasysania” całych serwisów. Z aplikacji na pewno zadowoleni będą wszyscy, dla których WWW znaczy World Wide Wait.