Spór o Javę

Twórca Javy, firma Sun, zamierza odebrać Microsoftowi licencję na wykorzystywanie tego języka, jeśli koncern Billa Gatesa nie będzie dotrzymywał warunków umowy. Czy jednak Java będzie w stanie przetrwać bez wsparcia Microsoftu?

Spór o rynek przyszłości rozgorzał na dobre. Jego strony to Sun Microsystems i Microsoft, a jego przedmiot to język programowania Java. Ten, kto zyska kontrolę nad internetowym językiem programowania, zyska również duży wpływ na dalszy rozwój Sieci oraz wygląd i funkcjonowanie programów przyszłości.

Eksperci spodziewają się, że Java całkowicie odmieni branżę komputerową. Wiele osób nie kryje przy tym nadziei, że w ten sposób uda się przełamać hegemonię Microsoftu w środowisku komputerów osobistych. Inni z kolei widzą w Javie tylko przejaw pewnej mody, która po pewnym czasie przeminie i nie zagrozi dominującej roli Windows.

Jak na razie, obaj giganci komputerowego rynku kłócą się zawzięcie o prawo do wykorzystywania Javy przez Microsoft w jego produktach internetowych. W chwili obecnej nikt nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, jakie będą dalsze losy tego sporu – stawką są naprawde duże pieniądze, więc żaden z adwersarzy nie zamierza rezygnować ze swoich racji.

Aktualnie użytkownik może poznać Javę jedynie za pośrednictwem przeglądarek WWW, za pomocą których wędruje on po Sieci. Programy te uwypuklają jednak wyraźnie podstawową wadę tego języka – bardzo małą szybkość działania. Dostępne na stronach WWW niewielkie programy Javy nie nadają się bowiem do bezpośredniego wykonania, gdyż są zapisane w kodzie pośrednim (Bytecode). Dopiero przeglądarka przekształca je ostatecznie na kod wykonywalny, co jest zadaniem czasochłonnym i stanowi poważne obciążenie dla peceta.

Java powinna stać się oficjalnym standardem przemysłowym – takie są przynajmniej plany firmy Sun Microsystems, która w 1991 roku opracowała ten język programowania dla Internetu i w ciągu kilku lat rozpowszechniła go na całym świecie. Nigdy dotąd język programowania nie został tak szybko zaakceptowany przez przemysł, stając się w ten sposób faktycznym standardem. Firma Sun ma jeszcze ambitniejsze plany: chce, aby Międzynarodowa Organizacja Standaryzacyjna (ISO) uznała język Java za ogólnoświatowy standard przemysłowy. Pierwszy krok na tej drodze został już zresztą uczyniony: po początkowej odmowie odpowiedzialna za tę kwestię komisja normalizacyjna JTC 1 (Joint Technical Committee 1) 17 listopada 1997 roku przychyliła się do wniosku Suna.

Info
Sun Microsystems/Javasoft:
http://www.sun.com/

Sun Microsystems:
http://java.sun.com/

Informacje dotyczące procesu standaryzacji:
http://java.sun.com/aboutJava/standardization/index.html

JTC 1:http://www.jtc1tag.org/

International Organization for Standardization (ISO):
http://www.iso.ch/

International Electrotechnical Commission (IEC):
http://www.iec.ch/

American National Standards Institute (ANSI):
http://www.ansi.org/