Szkolna historia

Wydawnictwo Lynx-SFT kontynuuje rozpoczętą programem Literat (CHIP 5/97, s. 84) serię krążków edukacyjnych. Historia najnowsza po roku 1945 przeznaczona jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych, szczególnie maturzystów oraz nauczycieli. Program zawiera przede wszystkim tekst (800 stron maszynopisu autorstwa Janusza Micunia), mapy, zdjęcia i wiele pytań testowych. Atrakcją jest 30 minut filmów z archiwum Wytwórni Filmowej „Czołówka” oraz fragmenty autentycznych nagrań Polskiego Radia.

Reklama
Nie wszyscy młodzi wiedzą, kim był i jak zginął Martin Luther King historia

Największy pożytek odnieść można z testów i pytań egzaminacyjnych. Nośność informacyjna elementów multimedialnych jest raczej niewielka. Sprowadza się właściwie do możliwości zapoznania się z językiem charakterystycznym dla tamtych czasów. Jednak już obejrzenie kilku migawek z ówczesnych konfliktów zbrojnych – przy braku jakiegokolwiek komentarza, współczesnego bądź archiwalnego, ma sens niewielki. Utrudnieniem jest nieergonomiczny interfejs programu, np. niewygodna obsługa myszką bądź przeszkadzające w lekturze tła.

w skrócie
mamy to na chip-cd 12/97Historia najnowsza po roku 1945
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486, 8 MB RAM, karta dźwiękowa, napęd CD-ROM 2x, Windows 3.1x, ok. 3 MB na dysku
plus aktualizacja przez Internet
minus niewygodny interfejs
minus opis jedynie wydarzeń politycznych
Producent: Lynx-SFT, Warszawa tel./faks: (0-22) 25-61-22
e-mail: [email protected], http://www.lynxsft.elektron.pl/
Cena: 100 zł

Także zawartość merytoryczna krążka budzić może czasami wątpliwości. Dowiadujemy się np. że: „Jan Paweł II jest papieżem (…), wybranym przez konklawe” – to przecież oczywiste. I ostatni żal: założono, że historia po roku 1945 to ciąg wydarzeń tylko politycznych – wojen, mordów, rewolucji itd. Może szkoda, że nie zobaczymy Marilyn Monroe lub nie usłyszymy Beatlesów – oni też przeszli do historii…