Titan LBA Enhancer

Gwałtowny „wyścig zbrojeń” w dziedzinie dysków twardych trwa dopiero od niedawna, ale większość użytkowników zapomniała już czasy, gdy maksymalna pojemność napędu nie mogła przekroczyć 528 MB. Jednak na rynku wciąż są obecne komputery nie wyposażone w nowoczesne kontrolery HDD. Dla nich właśnie przeznaczony jest nowy produkt firmy Titan –

LBA Enhancer.

Głównym zadaniem urządzenia jest umożliwienie starszym kontrolerom dostępu do dysków o dużych pojemnościach, co jest realizowane poprzez załadowanie dodatkowego modułu BIOS-u. LBA Enhancer mieści się w małej, 8-bitowej karcie ISA. Zapewnia to zgodność z najstarszymi modelami komputerów. Jedyną opcją, jaką trzeba ustawić zworkami, jest adres, pod którym znajdzie się BIOS urządzenia. Może on być zawarty w zakresie od C800h do DC00h.

w skrócie
Titan LBA Enhancer
Złącze: ISA 8 bit
Zakres adresów BIOS-u: C800h, CC00h, D000h, D400h, D800h, DC00h
plus obsługa dysków do 8,4 GB
plus 8-bitowe złącze ISA
minus stosunkowo wysoka cena
Producent: Titan, Tajwan http://www.titan.com.tw/
Dostarczył: Luxus Technology, Warszawa, tel:. (0-22) 660 64 90, faks: 25 05 60
e-mail: [email protected], http://www.luxus.com.pl/
Cena: 150 zł

Podczas testów wykorzystano komputer 386, do którego podłączono dysk o pojemności 4,3 GB. Po zainstalowaniu LBA Enhancera napęd został poprawnie skonfigurowany i dostępna była cała jego objętość. Dodatkowo, przy starcie komputera, urządzenie wyświetlało komunikat informujący dokładnie o dołączonych do kontrolera dyskach. Jest to cecha niezwykle pomocna w ich identyfikacji i instalacji na płytach głównych nie wyposażonych w mechanizm automatycznej detekcji dysków.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News