Witamy w klubie

Krótki test dopalacza 3D znanej firmy miro

Mimo, że karty z chipami Voodoo 2 są tuż tuż, liczba sprzedawanych akceleratorów 3Dfx „pierwszej generacji” wcale nie maleje. Do grona producentów tych ostatnich dołączyła w grudniu ubiegłego roku firma miro, przedstawiając produkt o nazwie Hiscore. Hiscore, podobnie jak jego bliski znajomy Monster 3D, jest „czystym dopalaczem”, co oznacza, że nie integruje funkcji karty graficznej – tę łączymy z monitorem, stosując odpowiedni kabel i złącze akceleratora.

Urządzenie miro wykorzystuje znany i opisywany już układ Voodoo firmy 3Dfx (CHIP 9/97 s. 74). W stosunku do wspomnianego Monstera 3D, Hiscore posiada szybszą i większą pamięć (40 zamiast 50 ns czasu dostępu oraz 4 zamiast 2 MBbufora tekstur – łącznie 6 MB RAM-u), a także wyjścia wideo w standardzie composite oraz SVHS. Dzięki nim możemy grać, mając podłączony telewizor lub magnetowid. Możliwe jest również korzystanie wyłącznie z telewizora i wyświetlanie na nim pulpitu Windows, jednak jakość obrazu, pomimo dużych możliwości regulacji, nie jest w tym przypadku zadowalająca.

Dzięki szybszej pamięci i dopracowanej konstrukcji dopuszczalna jest praca akceleratora z większymi niż standardowe częstotliwościami. O ile gros kart z chipami Voodoo pracuje z zegarem 50 MHz, o tyle Hiscore umożliwia bezbolesne uzyskanie 60 MHz, co daje znaczny przyrost wydajności. Jednak w porównaniu z Monsterem (57 MHz) różnice są niewielkie, choć w przypadku ładowania dużych tekstur (test FinalReality) można wyraźnie odczuć zalety 4-megabajtowego bufora.

w skrócie
miro Hiscore 3D
Chipset: 3Dfx Voodo
Rozdzielczość maks: 800×600
Pamięć bufora ramki: 2 MB
Pamięć bufora tekstur: 4 MB
Złącza: VGA in, VGA out Mini D-Sub, Video Composite i SVHS PAL/NTSC
Sterowniki: DirectX, Glide / Open GL
pluswysoka wydajność
plusdopracowane sterowniki
pluspraca z częstotliwością 60 MHz
minuswysoka cena
Producent: miro, Niemcy http://www.miro.de/
Dostarczył: KSK, Katowice tel.: (0-32) 757 39 57, faks: 757 20 86
e-mail: [email protected], http://www.ksk.com.pl/
Cena: 880 zł

Bardzo dobrze napisane sterowniki pozwalają na regulację parametrów w szerokim zakresie (zmiana częstotliwości taktowania zegara, ustawianie korekcji gamma, częstotliwości odświeżania oraz parametrów wyświetlania wideo). Hiscore instaluje się niemal automatycznie i podczas pracy nie ma z nią żadnych problemów. Kartę polecamy wszystkim niecierpliwym, którzy spragnieni wysokiej wydajności w grach nie chcą czekać na Voodoo 2.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.