Wygrać złoto

Nagrywanie złotych krążków staje się coraz popularniejsze. Jednak, mimo ciągłego rozwoju sprzętu i oprogramowania, tworzenie domowej płytoteki wciąż sprawia wiele problemów.

Ceny nagrywarek CD stale spadają, a specjalistyczne oprogramowanie do zapisu danych z każdym rokiem staje się coraz lepsze. Mimo to podczas nagrywania własnych kompaktów wciąż pojawia się bardzo dużo błędów. W praktyce bowiem procedura ta nie jest wcale tak bezproblemowa, jak sugerują to reklamy rekorderów. Z tego też względu zebraliśmy wszystkie istotne informacje o nagrywaniu kompaktów, które powinny pomóc naszym czytelnikom w szybkim opanowaniu tajników tej operacji oraz ograniczć ryzyko powstania usterek.

Pierwsze tipsy (1-12) pomogą nam w uniknięciu typowych błędów już na etapie wyboru i konfigurowania sprzętu. Znajdują się tu także informacje o tym, jak znaleźć najbardziej odpowiednie urządzenie oraz nośniki danych. W chwili obecnej istnieje bowiem cały szereg formatów CD i nośników, niezwykle bogata jest również oferta sprzętowa, a nie każdy pecet posiada konfigurację odpowiednią do zainstalowania nagrywarki.

W części drugiej z kolei zamieściliśmy informacje, w jaki sposób prawidłowo skonfigurować peceta, na którym chcemy nagrywać kompakty. Zamieszczone tu dane dotyczą m.in. ustawień BIOS-u, adaptera SCSI oraz różnych standardów nagrywania. Poznanie tych standardów znacznie ułatwi nam tworzenie udanych płyt CD typu Audio, Data oraz Multisession.

Część trzecia zawiera praktyczne informacje na temat samego nagrywania płyt. Tipsy od numeru 22 oferują rozwiązania dotyczące eksploatacji oprogramowania nagrywającego oraz zawierają wskazówki umożliwiające uniknięcie problemów ze sterownikami. Znajdziemy tu np. informacje na temat nagrywania płyt hybrydowych (wielosystemowych) dla pecetów i komputerów Macintosh.

Artykuł ten pomoże także odpowiedzieć na pytanie, jaką technikę nagrywania (On-the-Fly, Image) warto zastosować. Zawiera dodatkowo szczegóły dotyczące nowego formatu DVD (Digital Versatile Disc).

Info
Oprogramowanie do nagrywania:

WinOnCD 3.5
Producent: CeQuadrat Software, Dennewartstr. 27, 52068 Aachen,
tel.: (0241) 94 90 20, cena: 288 DM,
W Polsce WinOnCD jest rozprowa-dzany tylko z nagrywarkami.

Easy CD Creator
Producent: Adaptec,
Dostarczył: Alstor, Warszawa
tel.: (022) 675 55 15, faks: (022) 675 43 10
e-mail: [email protected]
http://www.alstor.com.pl/
Cena: 429 zł
Adaptec: http://www.adaptec.com/
CeQuadrat: http://www.cequadrat.com/

mamy to na chip-cd 7/97W dziale Know-how | Test CD-Recorderów ukazał się zestaw freeware’owych narzędzi do nagrywania CD-ROM-ów.