Wyścigi krakerów

W weekendy niewinni dotąd użytkownicy pecetów przekształcają się w fanatycznych krakerów. Łączą swoje komputery z wieloma tysiącami innych tylko po to, aby złamać pojedynczy kod. Jeśli tajny klucz zostanie znaleziony dostatecznie szybko, zwycięzca może wygrać nawet 10 tysięcy dolarów.

Na stronie

http://www.distributed.net/

można znaleźć dziwną zawartość. Przez cały czas przewijają się przez nią kolumny liczb, pochodzące z komputerów z całego świata. Publikowane tu statystyki zapierają dech w piersiach: w celu odczytania standardowej wiadomości tekstowej każdy z około 20 tysięcy rozproszonych komputerów, należących do grupy krakerów, może w ciągu sekundy sprawdzić ponad 20 miliardów różnych kluczy! Tak duża moc obliczeniowa jest niezbędna: właściwej kombinacji szuka się wśród 256 kluczy, a więc wśród około 72 000 bilionów różnych wariantów.

Info
Dodatkowe informacje na ten temat:
Distributed.Net: http://www.distributed.net/
Entrust Technologies:http://www.entrust.com/
RSA Data Security: http://www.rsa.com/
Informacje o algorytmie RSA: http://rose.man.poznan.pl/~systherm/RSA.html
SafeComputing:http://www.safecomp.com/

http://chimera.ae.krakow.pl:80/~belat/renta/szyfry.html

Materiały o szyfrowaniu danych ukazały się na:
mamy to na chip-cd 9/97Program PGP 5.0 oraz wersja testowa programu RSA
SecurPC 1.1t, szyfrująca współdzielone pliki za pomocą PGP.

mamy to na chip-cd 10/97Secure Mail 1.3 – rozbudowany program do obsługi poczty elektronicznej, wykorzystujący algorytm PGP do szyfrowania listów.

mamy to na chip-cd 5/98W dziale CHIP-offline | Szyfrowanie danych znajdą się ponadto dodatkowe informacje na ten temat.

Jednym z uczestników tej specyficznej rywalizacji jest 24-letni JQrg. Siedząc na końcówce “machiny” wielkiej mocy, liczy na to, że uda mu się złamać konkretny kod. Wykorzystywany przez niego komputer Pentium pracuje nad tym dzień i noc. Poprzez zainstalowane w akademiku stałe łącze internetowe pomysłowy student elektrotechniki z Akwizgranu otrzymuje całe serie nowych kluczy pochodzących z jednego z europejskich serwerów należących do grupy krakerów. Klucze te, jak nietrudno się domyślić, służą do łamania zaszyfrowanych wiadomości. Serwery zawiadywane przez krakerów są ze sobą połączone i wysyłają “zaprzyjaźnionym” tylko takie pakiety kluczy, które nigdzie na świecie nie były jeszcze wykorzystywane. Dzięki sprzężonej mocy obliczeniowej i koordynacji powstałej z prywatnej inicjatywy sieci Distributed.Net istnieje szansa na odnalezienie właściwego klucza w rekordowo krótkim czasie.

Więcej:bezcatnews