Zamiast Ethernetu

Krótki test karty rozszerzającej, która daje możliwość korzystania z kolejnych ośmiu portów szeregowych

Każdy nowy komputer ma zazwyczaj tylko dwa złącza COM. Jest to zdecydowanie za mało do tworzenia małych sieci opartych na wydajnym serwerze i kilku terminalach. Karty Titan TC-400, TC-420 i TC-800 pozwolą zwiększyć liczbę dostępnych portów, rozwiązując problem.

TC-400 to urządzenie współpracujące z magistralą ISA o szerokości 16 bitów. Dodaje cztery nowe złącza szeregowe do komputera. Są to porty zgodne ze standardem RS-232, co jest gwarantowane użyciem układów UART 16550 firmy Texas Instruments. Aby zapewnić poprawną współpracę z większością systemów, karta oferuje szeroki zakres możliwości konfiguracyjnych. Każdemu portowi można przypisać standardowy numer w zakresie od 1 do 8 lub zaadresować od 100h do 25Fh w trybie używanym przez systemy Unix. Bardzo przydatną opcją jest możliwość wewnętrznego dzielenia dowolnego przerwania IRQ pomiędzy dwoma portami. Dzięki temu otrzymujemy cztery równolegle pracujące złącza, zajmujące tylko dwa przerwania komputera. Nie zabiera to cennych IRQ, które można przeznaczyć dla innych urządzeń. Drugą niezmiernie pożyteczną funkcją jest możliwość zwiększenia częstotliwości pracy. Przy zastosowaniu podobnego urządzenia firmy Titan w terminalach stają się dostępne prędkości transmisji dochodzące do 230 czy 460 kbps, co jest niezmiernie przydatne w przypadku rozbudowanych, graficznych systemów (np. Citrix Windows NT), w których przesyła się duże ilości danych.

Drugim przetestowanym urządzeniem jest TC-420. Jest to model bardzo podobny do TC-400. Zasadnicza różnica tkwi w zainstalowaniu dwóch dodatkowych portów równoległych pracujących w trybie SPP. Niestety, jest to wersja zubożona – brakuje możliwości przypisywania portom szeregowym szerokiej gamy adresów zgodnie ze standardem systemów Unix.

Najpotężniejszym kontrolerem w ofercie firmy Titan jest TC-800. Oferuje on aż 8 złączy szeregowych, których parametry są podobne do zastosowanych w poprzednich modelach. Karta potrafi dzielić jedno przerwanie pomiędzy cztery porty, którym można nadać adresy w zakresie od 100h do 3B8h w trybie Unix lub wszystkie możliwe numery w trybie standardowym.

w skrócie
Titan TC-400, TC-420, TC-800
Złącze: ISA 16-bit
Porty: 4 COM (TC-400); 4 COM, 2 LPT (TC-420); 8 COM (TC-800)
UART: 16550
Tryb pracy COM: RS-232
Tryb pracy LPT: SPP(TC-420)
Szybkość: 115 kbps – 460 kbps
Konfiguracja: zworki
Bufor: 16KB FIFO
plusduża liczba dostępnych portów
plusszerokie możliwości konfiguracji
pluswysoka szybkość transmisji
Producent: Titan, Tajwan http://www.titan.com.tw/
Dostarczył: Luxus, Warszawa tel.: (0-22) 660 64 90 faks: 25 05 60
e-mail: [email protected], http://www.luxus.com.pl/
Cena: 270 zł (TC-400), 270 zł (TC-420), 470 zł (TC-800)

Kontrolery wieloportowe Titan to bardzo zaawansowane urządzenia pomyślane dla małych sieci opartych na architekturze serwer – terminal lub do obsługi stanowisk wielomodemowych. Bogate możliwości konfiguracji zapewniają zgodność z różnymi systemami operacyjnymi, a umiejętność dzielenia przerwań chroni cenne zasoby sprzętowe komputera przed wyczerpaniem.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.