Zawsze i wszędzie

Krótki test aplikacji umożliwiającej zdalną pracę na naszym komputerze, i wcale nie musimy mieć zainstalowanego unnixowego systemu...

We współczesnym świecie każdy człowiek jest skazany na kontakt z komputerem. Rezerwując bilet lotniczy czy wypłacając pieniądze z bankomatu, mniej lub bardziej świadomie korzystamy z usług tej maszyny. Dynamika życia zmusza nas do obecności w wielu miejscach jednocześnie w celu zebrania i usystematyzowania ciągle napływających informacji. Ludziom często komunikującym się z odległym komputerem dedykowany jest nowy produkt firmy Symantec – pcANYWHERE 8.0 PL .

Dla każdego połączenia tworzymy osobną konfigurację z każdego miejsca

Podstawowym zadaniem programu jest zdalne sterowanie, komunikacja i wymiana plików między komputerami. Autorzy aplikacji zadbali o to, aby nazwa nie odbiegała od rzeczywistości. Możliwości komunikacji są imponujące. Dystrybucja danych może się odbywać z wykorzystaniem portów szeregowych i równoległych, modemów oraz urządzeń emitujących podczerwień. Zaimplementowano obsługę większości protokołów sieciowych, począwszy od netBIOS-u, poprzez IPX-a, na TCP/IP kończąc.

Zarówno podczas instalacji, jak i późniejszej pracy pakiet nie wymaga od użytkownika dużych umiejętności. Kreatory połączeń ustalają większość niezbędnych parametrów, które można później dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Komputer może pracować w jednym z dwóch trybów. W pierwszym – jako host udostępnia swoje zasoby innym użytkownikom w zależności od przydzielonych im uprawnień. Niestety, najmniejszą udostępnianą jednostką jest dysk. Drugi tryb – zdalnego sterowania pozwala, w zależności od uprawnień, wykonywać wszelkie operacje na maszynie zdalnej – hoście. Zdalne uruchamianie aplikacji działa bez zarzutu, nie obciążając przy tym naszego procesora.

Program przesyła tylko mapę bitową ekranu zdalnie kierowanego komputera, dzięki czemu – według zapewnień producenta – transmisja jest najszybsza z możliwych. W razie problemów można zmniejszyć liczbę kolorów. Skalowanie ekranu hosta do bieżących ustawień naszego peceta z pewnością dałoby się poprawić. Dostosowanie trybu ekranu 1024×768 do 800×600 praktycznie uniemożliwia odczytanie większości tekstów.

Zdalne sterowanie robi wrażenie, ale prawdziwa siła pcANYWHERE ujawnia się dopiero w trybie transferu plików. Przejrzyste okno oraz pasek z dostępnymi funkcjami i rozbudowany aparat zarządzania plikami pozwala zrobić naprawdę wszystko. Poza kopiowaniem we wszelkich możliwych konfiguracjach dostępna jest funkcja synchronizacji oraz klonowania. Pierwsza z nich kopiuje pliki w taki sposób, aby na obydwu komputerach znalazły się tylko najnowsze wersje wspólnych zbiorów. Druga działa podobnie, ale pliki znajdujące się w katalogu docelowym, a nie występujące w źródłowym, są usuwane. Często wykonywane operacje można zautomatyzować edytując zdarzenia procedury AutoXfer .

w skrócie
mamy to na chip-cd 3/98pcANYWHERE 8.0 PL
Wymagania: PC 386; 8 MB RAM; modem; (Windows 95); PC 486; 16 MB RAM; modem; (Windows NT); ok. 20 MB na dysku
plusłatwy w obsłudze interfejs
plusdobry system zabezpieczeń
plusmożliwość przesyłania plików
minussłabe skalowanie grafiki
minusbrak możliwości udostępniania pojedynczych katalogów
Producent: Symantec, USA, http://www.symantec.com/
Dostarczył: SoftPoint, Warszawa tel.: (0-22) 635 80 03 faks: 635 69 50
e-mail: [email protected], http://www.softpoint.com.pl/
Cena: ok. 700 zł

Aplikacja obsługuje wszystkie protokoły przesyłania plików. System ochrony danych zawiera nie występujące w poprzednich wersjach metody zabezpieczeń – symetryczną oraz metodę klucza publicznego. Łatwy w obsłudze interfejs, możliwość skorzystania ze skryptów ułatwiających posługiwanie się programem i różnorodność zastosowań sprawiają, iż pakiet należy uznać za udany produkt znanej firmy.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.