ATA do serwera

Krótki test kontrolera ATA do dysków twardych

Wyposażenie do serwera sieciowego należy dobierać szczególnie starannie. W przypadku pamięci masowych byliśmy, do tej pory, skazani na jedno rozwiązanie: napędy i kontrolery pracujące w standardzie SCSI. Tylko urządzenia SCSI oferowały dużą szybkość, możliwość wykorzystania kontrolera z pamięcią podręczną i przede wszystkim współpracę z macierzami dyskowymi typu RAID. Jedyną wadą takich systemów była wysoka cena, która, wielokrotnie przewyższając kwoty płacone za urządzenia ATA, często zmuszała do rezygnacji z wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych i szybkości ich przesyłania.

Sytuacja może się zmienić za sprawą firmy Tekram i kontrolerów ATA jej produkcji. Oferują one praktycznie wszystkie funkcje urządzeń SCSI i są kilkakrotnie tańsze. Również cena dysków ATA jest znacznie niższa od ich odpowiedników wyposażonych w złącze SCSI. W sumie daje to znaczne obniżenie kosztów budowy serwera. DC-690CD pracuje zgodnie ze standardem Fast-ATA. Pozwala podłączyć cztery dowolne urządzenia IDE(dyski, CD-ROM, MOD i inne) do dwóch głównych kanałów, a także dwa napędy CD-ROM do trzeciego, specjalnego złącza. Daje to w sumie sześć napędów pracujących jednocześnie z jednym kontrolerem. Liczbę tę można zwiększyć do ośmiu (trzeci kanał, dla napędów CD-ROM, musi zostać wyłączony), dokładając drugi identyczny DC690CD.

Elementem wyróżniającym Tekrama spośród innych kontrolerów jest możliwość podłączenia pamięci buforującej. Instalując dwa lub cztery 30-bitowe moduły SIMM, można osiągnąć rozmiar cache’u w zakresie od 512 KB do 16 MB. Pozwala to na znaczne przyspieszenie najczęściej wykonywanych operacji dyskowych. W przypadku serwerów sieciowych, z których jednocześnie korzysta wielu użytkowników, może to radykalnie przyspieszyć pracę całej sieci.

Jak przystało na profesjonalne urządzenie, DC-690CD ma własny BIOS. Pozwala on na dokładną konfigurację systemu i podłączenie dysków o pojemności większej niż 528 MB, niezależnie od możliwości płyty głównej. W dostarczonym egzemplarzu istniało ograniczenie pojemności do 4 GB, jednak producent oferuje uaktualnienie BIOS-u, które powiększa ją do 8 GB.

Dotychczas niespotykanym rozwiązaniem w kontrolerach ATA jest funkcja tworzenia macierzy dyskowej. Dla zwiększenia bezpieczeństwa Tekram potrafi połączyć dwa dyski w strukturę zgodną ze standardem RAID-1. Identyczne dane są zapisywane jednocześnie na obydwu dyskach, co w przypadku awarii jednego z nich gwarantuje odzyskanie wszystkich danych. Drugim rozwiązaniem, udostępnianym przez DC-690CD, jest połączenie pojemności dwóch dysków. Podobnie jak w przypadku macierzy RAID-0, dwa fizyczne napędy są widziane przez system operacyjny jako jedna jednostka logiczna. Taka opcja będzie szczególnie przydatna do stworzenia wygodnych i pojemnych struktur przy wykorzystaniu kilku starszych napędów o mniejszej pojemności.

w skrócie
Tekram DC-690CD
Magistrala: PCI
Standard pracy: FastATA 2
Kanały IDE: 2 główne i 1 specjalny
Maksymalna liczba urządzeń: 6/8
Górna granica pojemności: 8 GB (z najnowszym BIOS-em)
Rozmiar pamięci podręcznej: 512 – 16384KB
pluspamięć cache
plustrzy kanały IDE
plusszeroki zakres sterowników
pluswłasny BIOS
plusmożliwość tworzenia macierzy
minusskomplikowana konfiguracja
Producent: Tekram, Tajwan http://www.tekram.com/
Dostarczył: TCH, Warszawa tel.: (0-22) 48 71 72 faks: 48 12 06
e-mail: [email protected]
http://www.tch.waw.pl/
Cena: 360 zł

Należy wspomnieć, że bardzo istotne w przypadku tego typu urządzeń są sterowniki. Tekram dołącza do swojego kontrolera drivery dla wszystkich wersji Windows (również NT), Novell NetWare i kilku wersji UNIX-a. Gwarantuje to współpracę praktycznie ze wszystkimi systemami operacyjnymi, pracującymi na komputerach wyposażonych w magistralę PCI.

DC-690CD jest bardzo uniwersalny. Oferuje niezwykle zaawansowane możliwości za niską cenę i może z powodzeniem zastąpić odpowiednie urządzenia SCSI w małych serwerach. Producent zapowiada, że niedługo pojawi się wersja kontrolera zgodna ze standardem Ultra DMA/33.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.