Domowa układanka

Coraz częściej stałym wyposażeniem zabieranym na wakacyjne wojaże staje się kamera wideo. Cóż jednak zrobić, gdy po powrocie fragmenty nagrań nie pasują do siebie i zachodzi konieczność dokonania ich montażu? Dotychczas niezbędny był wydajny komputer oraz stosunkowo droga karta wideo. Nieco inne rozwiązanie proponuje firma miro, która oprócz modeli DC10, DC20 i DC30 oferuje także zewnętrzne urządzenie, cechujące się małymi wymaganiami i bardzo łatwą obsługą. miroVideo Studio 200 jest zewnętrznym mikserem obrazu, umożliwiającym przegrywanie sekwencji wideo np. z kamery na magnetowid. Podczas procesu obróbki do tworzonego filmu dodawać można różne efekty specjalne. Urządzenie dysponuje dwoma wejściami i wyjściami wideo (Composite i S-Video) oraz pracuje w standardach PAL i NTSC. Połączenie z komputerem następuje poprzez złącze równoległe, dzięki czemu odpada konieczność kłopotliwej konfiguracji.

Mimo iż podłączenie miksera jest bardzo proste, ustawienie wszystkich parametrów w programie zarządzającym – VideoDirector – zabiera całkiem dużo czasu. Najszybciej uporają się użytkownicy posiadający stosunkowo nowe kamery i magnetowidy, wyposażone w specjalne złącze służące do podłączenia systemu zdalnego sterowania. Posiadacze starszych urządzeń sterowanych tylko za pomocą pilota przed przystąpieniem do pracy skonfigurować muszą dodatkowo system sterujący magnetowidem i kamerą.

W oknie głównej aplikacji kolejne sekwencje zapamiętywane są w postaci zrzutów pierwszych klatek – ułatwia to znacznie identyfikację nagrań. Dodatkowo zapisywane są dwa parametry – czas rozpoczęcia i długość poszczególnych sekwencji. Dzięki temu nagrania nie są muszą być w całości zapisywane na dysku.

Po zapamiętaniu wszystkich wymaganych fragmentów można je połączyć z wykorzystaniem wielu efektów oraz opatrzyć stosownymi napisami. Tak stworzony projekt w ostatecznej fazie jest gotowy do zapisania na taśmę.

w skrócie
miroVideo Studio200
Minimalne wymagania: procesor 486, karta graficzna VGA, karta dźwiękowa, Windows 3.x lub 95, 8MB RAM, port szeregowy, port równoległy
Maks. rozdzielczość: 1500×1125
Wejścia wideo: Composite Video (VHS,Video8), S-Video (SVHS,Hi8)
Wyjścia wideo: Composite Video, S-Video
Standardy: PAL, SECAM, NTSC
Oprogramowanie: Studio 200, Title Editor, Audio Editor
plus małe wymagania sprzętowe
plus obsługa dużej liczby kamer imagnetowidów
minus stosunkowo wysoka cena
minus sterowniki tylko dla W3.x/95
Producent: miro, Niemcy, http://www.miro.de/
Dostarczył: KSK, Katowice tel.: (0-32) 51 43 50 faks: 256 20 86
e-mail: [email protected],
http://www.ksk.com.pl/
Cena: 1330 zł

Podczas testów połączenie z kamerą sterowaną za pomocą specjalnego złącza nie sprawiało problemów. Także nieco starszy magnetowid współpracował poprawnie. Po stworzeniu projektu i przegraniu go na magnetowid wszystkie wprowadzone zmiany (przejścia, napisy) były prawidłowe i nie wpływały na spadek jakości obrazu. Urządzenie przyda się wszystkim użytkownikom komputerów, posiadającym kamerę i magnetowid, nie tylko do zabawy.