Domowa układanka

Krótki test karty wideo przeznaczonej do zastosowań domowych

Coraz częściej stałym wyposażeniem zabieranym na wakacyjne wojaże staje się kamera wideo. Cóż jednak zrobić, gdy po powrocie fragmenty nagrań nie pasują do siebie i zachodzi konieczność dokonania ich montażu? Dotychczas niezbędny był wydajny komputer oraz stosunkowo droga karta wideo. Nieco inne rozwiązanie proponuje firma miro, która oprócz modeli DC10, DC20 i DC30 oferuje także zewnętrzne urządzenie, cechujące się małymi wymaganiami i bardzo łatwą obsługą. miroVideo Studio 200 jest zewnętrznym mikserem obrazu, umożliwiającym przegrywanie sekwencji wideo np. z kamery na magnetowid. Podczas procesu obróbki do tworzonego filmu dodawać można różne efekty specjalne. Urządzenie dysponuje dwoma wejściami i wyjściami wideo (Composite i S-Video) oraz pracuje w standardach PAL i NTSC. Połączenie z komputerem następuje poprzez złącze równoległe, dzięki czemu odpada konieczność kłopotliwej konfiguracji.

Mimo iż podłączenie miksera jest bardzo proste, ustawienie wszystkich parametrów w programie zarządzającym – VideoDirector – zabiera całkiem dużo czasu. Najszybciej uporają się użytkownicy posiadający stosunkowo nowe kamery i magnetowidy, wyposażone w specjalne złącze służące do podłączenia systemu zdalnego sterowania. Posiadacze starszych urządzeń sterowanych tylko za pomocą pilota przed przystąpieniem do pracy skonfigurować muszą dodatkowo system sterujący magnetowidem i kamerą.

W oknie głównej aplikacji kolejne sekwencje zapamiętywane są w postaci zrzutów pierwszych klatek – ułatwia to znacznie identyfikację nagrań. Dodatkowo zapisywane są dwa parametry – czas rozpoczęcia i długość poszczególnych sekwencji. Dzięki temu nagrania nie są muszą być w całości zapisywane na dysku.

Po zapamiętaniu wszystkich wymaganych fragmentów można je połączyć z wykorzystaniem wielu efektów oraz opatrzyć stosownymi napisami. Tak stworzony projekt w ostatecznej fazie jest gotowy do zapisania na taśmę.

w skrócie
miroVideo Studio200
Minimalne wymagania: procesor 486, karta graficzna VGA, karta dźwiękowa, Windows 3.x lub 95, 8MB RAM, port szeregowy, port równoległy
Maks. rozdzielczość: 1500×1125
Wejścia wideo: Composite Video (VHS,Video8), S-Video (SVHS,Hi8)
Wyjścia wideo: Composite Video, S-Video
Standardy: PAL, SECAM, NTSC
Oprogramowanie: Studio 200, Title Editor, Audio Editor
plusmałe wymagania sprzętowe
plusobsługa dużej liczby kamer imagnetowidów
minusstosunkowo wysoka cena
minussterowniki tylko dla W3.x/95
Producent: miro, Niemcy, http://www.miro.de/
Dostarczył: KSK, Katowice tel.: (0-32) 51 43 50 faks: 256 20 86
e-mail: [email protected],
http://www.ksk.com.pl/
Cena: 1330 zł

Podczas testów połączenie z kamerą sterowaną za pomocą specjalnego złącza nie sprawiało problemów. Także nieco starszy magnetowid współpracował poprawnie. Po stworzeniu projektu i przegraniu go na magnetowid wszystkie wprowadzone zmiany (przejścia, napisy) były prawidłowe i nie wpływały na spadek jakości obrazu. Urządzenie przyda się wszystkim użytkownikom komputerów, posiadającym kamerę i magnetowid, nie tylko do zabawy.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.