Mały profi

Agfa rozbudowuje swoją linię tańszych „cyfraków”. Nowy ePhoto 1280, mimo względnie przystępnej ceny i niewielkich wymiarów, oferuje jakość obrazu dostępną dotąd tylko za duże pieniądze.

Aparacik składa się z dwóch części: modułu obiektywu i flesza oraz właściwego korpusu. Ten ostatni mieści dwucalowy wyświetlacz LCD, elektronikę, kartę pamięci oraz układy we/wy. Moduły połączone są obrotowym przegubem, co pozwala na praktycznie dowolne ustawienie aparatu przy zachowanej dobrej widoczności ekranu. Na korpusie znajdziemy też przełącznik trybów pracy, przycisk Info, przyciski zmiany ogniskowej obiektywu, spust oraz EasyPilota. Jest to przycisk-pokrętło, który pozwala jednym palcem poruszać się po dość rozbudowanym menu funkcji aparatu. Inne elementy są tak rozmieszczone, że obsługi kamery wystarczy jedna ręka.

Wszystkie ustawienia aparatu dostępne są we wspomnianym menu widocznym na ekranie LCD po wciśnięciu EasyPilota. Można tu włączyć samowyzwalacz, ustawić czas i przysłonę, wybrać tryb makro, skorygować równowagę bieli, zmienić rozdzielczość i wiele innych parametrów. Można też bez obawy wybrać tryb automatyczny, co uwolni nas od myślenia o technice zdjęć. Wadą menu jest to, że aparat wychodzi zeń po zatwierdzeniu wybranego parametru oraz to, że niektóre opcje (np. samowyzwalacz) trzeba włączać przed każdym zdjęciem. Poza tym ikony mogłyby być nieco większe.

Aparat komunikuje się z komputerem (PC lub Macintosh) przez łącze szeregowe. Ponieważ jednak z dużą rozdzielczością związane są znaczne rozmiary plików, transmisja trwa długo – przydałoby się złącze SCSI lub ECP/EPP. Podczas pracy z komputerem wyświetlacz LCD jest wyłączany, zaś podgląd obrazu odbywa się na monitorze. Kiepski transfer sprawia jednak, że obraz jest aktualizowany rzadko, co utrudnia obserwację ruchomych scen. Lepiej robić zdjęcia „na kartę” i potem przesyłać je do komputera lub podłączyć do aparatu telewizor. Można też umieścić w aparacie zdjęcia, które mamy na dysku twardym.

w skrócie
AGFA ePhoto 1280
Wymiary matrycy CCD: 1024×768
Obiektyw: 38-114 mm f/2.8-3.5
Pamięć: karty SmartMedia o pojemności 4 lub 8 MB
Rozdzielczość/liczba zdjęć: 1280×960/12-640×480/120
Oprogramowanie: PhotoWise, PhotoGenie, Twain, LivePix
plus wysoka rozdzielczość zdjęć
plus dobry obiektyw
plus wygodna obsługa
plus korzystna cena
minus wolna transmisja
minus brak polonizacji
Producent: AGFA, Niemcy http://www.agfa.com
Dostarczył: AGFA Polska, Warszawa tel.: (0-22)636 75 76, faks: 838 91 14
e-mail: [email protected]
http://www.agfa.com.pl/
Cena: 3600 zł

Ciekawostką jest sposób uzyskiwania rozdzielczości zdjęcia wyższej niż rozdzielczość przetwornika. Obraz zapisywany jest w pamięci w specjalny sposób, a następnie programowo powiększany w komputerze. Oprogramowanie usuwa też artefakty pochodzące z kompresji JPEG i inne defekty. Zdjęcia są rzeczywiście dobrej jakości, choć na wyświetlaczu wyglądają na jaśniejsze niż w rzeczywistości. Czasem potrzebna jest im jeszcze obróbka w komputerze, ale nawet w druku wypadają bardzo porządnie.