Mierz sobie temperaturę

Prezentujemy dziś prosty sposób wykorzystania własnego komputera do pomiaru temperatury. Miernik naszej konstrukcji charakteryzuje się wyjątkową łatwością wykonania. Gotowy układ łączy się z pecetem przez port szeregowy i współpracuje z programem wyświetlającym wyniki pomiarów.

Z pewnością większość czytelników mierzyła sobie temperaturę termometrem rtęciowym. Większość też widziała cyfrowe termometry. Własny miernik temperatury może przydać się do różnych ciekawych doświadczeń. Możliwe jest jego wykorzystanie do „podkręcenia” procesora. Najpierw należy sprawdzić, w jakiej temperaturze on teraz pracuje. Jeśli temperatura nie przekracza maksymalnej, dopuszczalnej przez producenta, to często można wykrzesać jeszcze kilkadziesiąt megaherców.

Info
Dodatkowe informacje o mierniku znajdują się pod adresem:
Yester IT: http://www.yester.sonik.pl/

Inne:
Dallas Semiconductors:

http://www.dalsemi.com/
http://www.dalsemi.com/Prod_info/Thermal/thermal.html/
Atmel:http://www.atmel.com/
Point Six: http://www.pointsix.com/ – firma tworząca profesjonalne oprogramowanie dla czujników DS1820

mamy to na chip-cd 5/98Na CHIP CD 5/98 w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Komputerowy termometr znajduje się program Miernik temperatury oraz plik binarny (wraz ze źródłem w asemblerze 8051), którym należy zaprogramować mikrokontroler 89C2051.

Uwaga! Nie bierzemy odpowiedzialności za jakiekolwiek uszkodzenia, spowodowane przez „żądnych mocy” właścicieli pecetów. Informacje na temat możliwości zwiększenia częstotliwości zegara najpopularniejszych procesorów mozna znaleźć w artykule „Turbodoładowanie” z CHIP-a 6/97.