Mój komputer gra

Program CD/Spectrum Pro jest w pełni funkcjonalną komputerową wieżą hi-fi, wyposażoną w odtwarzacz płyt Audio CD, plików zapisanych w formacie MPEG 3 (MP3) i WAVE, mikser, analizator widma oraz okno „wizualizacyjne”, w którym wyświetlane są animacje mające dostarczyć melomanom dodatkowych wrażeń estetycznych.

Aplikacja ma większość funkcji spotykanych w tradycyjnym sprzęcie audio: programowe i losowe odtwarzanie utworów (ich lista może obejmować nawet do 100 pozycji!) wraz z ich przeszukiwaniem, wyświetlanie informacji o nagraniu i krążku, powtarzanie całej płyty oraz tzw. tryb intro (czyli odgrywanie tylko początków piosenek). W odróżnieniu od standardowego Odtwarzacza CD, wchodzącego w skład Windows 95, aplikacja Synthesoftu może odtwarzać krążki zawierające więcej niż 20 ścieżek i przechowuje nieograniczoną ilość danych o płycie.

CD/Spectrum Pro potrafi odtwarzać
płyty Audio CD, pliki MP3 oraz WAVE
wszystko w jednym

Mikser, który stanowi integralną część wieży, umożliwia kontrolę poziomu głoś-ności nagrywania i odtwarzania wszystkich urządzeń dźwiękowych, znajdujących się w systemie. Okno „wizualizacyjne” współpracuje z dwoma produktami Synthesoftu – wygaszaczami ekranu The Psychodelic Screen Saver i Kinemorphic 3D. Wzbogacenie odtwarzanej muzyki interesującymi efektami graficznymi daje naprawdę ciekawe efekty. Zainteresowanych dodatkowymi modułami odsyłamy na internetowe strony http://www.synthesoft.com/psych/psych.htm/ oraz http://www.synthesoft.com/kine/kine.htm/.

Każdy z wymienionych powyżej komponentów wieży może być używany samodzielnie, a jeśli nie jest w danym momencie potrzebny, można z niego zrezygnować.

Istotną zaletą CD/Spectrum Pro jest wykorzystywanie internetowych serwerów CDDB (Compact Disk Database). Zawierają one informacje (nazwy utworów, artyści) dotyczące większości płyt Audio CD znajdujących się obecnie na rynku. Dane te mogą być pobierane na lokalny dysk, co zwalnia nas z konieczności „ręcznego” wprowadzania ich do własnej bazy opisującej posiadany zbiór srebrnych krążków. Należy jednak zaznaczyć, że dane przechowywane w CDDB nie biorą się znikąd, lecz są dostarczane przez jej użytkowników. Jeżeli jesteśmy posiadaczami płyt, które w CDDB nie są skatalogowane, możemy automatycznie dostarczyć do bazy opis takiego krążka.

Tyle pochwał. Niestety, CD/Spectrum Pro zawiera też kilka błędów. W czasie pracy potrafi zawiesić system. Miewa także problemy z odczytem niektórych plików MP3. Poprawienia wymaga interfejs graficzny aplikacji. Wygląd wieży odbiega od najnowszych tendencji, napisy na klawiszach nie zawsze się na nich mieszczą i brakuje powszechnie stosowanych symboli (np. „play” – ” > ” ).

w skrócie
mamy ten program w bbs-iemamy to na chip-cd 5/98CD/Spectrum Pro 3.3
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 95/NT 4.0; ok. 500 KB na dysku
plus współpraca z CDDB
plus praca na wielu platformach sprzętowych
plus moduły dodatkowe (Psychodelic, Kinemorphic)
minus słaba oprawa graficzna wieży
Producent: Synthesoft, USA e-mail: [email protected], http://www.synthesoft.com/
Rejestracja: 20 USD

Komu można polecić CD/Spectrum Pro? Powinny się nim zainteresować osoby o dużych wymaganiach co do jakości dźwięku i towarzyszących mu efektów wizualnych, a nie przykładające uwagi do wygody obsługi aplikacji. Program oceniany przez takich właśnie użytkowników otrzymał wiele pochwał.