Narzędzia po raz trzeci

W 1982 (!) roku pojawił się pierwszy pakiet programów narzędziowych o nazwie Norton Utilities for DOS. Co oferuje jego najnowsza, przeznaczona dla systemu Windows 95, wersja 3.0?

Według firmy Symantec, producenta pakietu Norton Utilities, użytkowany jest on obecnie przez ponad 15 milionów posiadaczy komputerów. Wielokrotnie ratował ich przed utratą danych bądź poważnymi problemami z ukochanymi (lub tylko bardzo potrzebnymi) maszynami. Wyrobił sobie dobrą markę i nadal, mimo pojawienia się konkurencji w postaci zestawów Nuts&Bolts czy PC Medic, uznawany jest za najlepszy program narzędziowy dla komputerów PC (obsługiwanych przez systemy operacyjne MS DOS, Windows 3.1x, Windows 95 i NT) oraz Macintosh. Co zmieniło się w stosunku do poprzedniej wersji 2.0 (opisywanej w CHIP-e 12/97, s. 134)?

Nadal jest to zestaw kilkunastu programów niemalże niezbędnych do utrzymania naszego komputera w jak najlepszym stanie. Pierwszą, rzucającą się natychmiast w oczy zmianą jest pojawienie się swoistego „centrum dowodzenia” w postaci aplikacji Norton Utilities Integrator. Pozwala ona na wygodne uruchamianie wszystkich (z wyjątkiem DOS-owych) programów wchodzących w skład pakietu. Umożliwia także szybkie zorientowanie się w przeznaczeniu każdej aplikacji oraz ewentualnie obejrzenie krótkich demonstracji wyjaśniających działanie pięciu najważniejszych programów. Podstawowy zestaw narzędzi jest taki sam, jak w poprzedniej wersji (choć niektóre z nich znacząco udoskonalono – np. Speed Disk ), pojawiło się także kilka zupełnie nowych.

„Centrum dowodzenia” Norton Utilities 3.0 – tu dowiemy się wszystkiego i uruchomimy
każdy program
tu dowiemy się wszystkiego

Norton Utilities zawiera teraz Norton CrashGuard w najnowszej wersji 3.0. Program działa w tle i uaktywnia się w przypadku wykonania niedozwolonej operacji przez jakąkolwiek aplikację. Umożliwia wtedy jej „odmrożenie” i bezpieczne zapisanie wyników pracy. Jego okrojona wersja jest także elementem Norton System Doctor. Ta jedna z lepiej znanych części NU wyposażona została w kilka nowych sensorów, monitorujących m.in. wydajność sieci, w tym także połączenia internetowego.

Info
mamy to na chip-cd 4/98Norton Utilities 3.0Wymagania: PC 486, 8 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, Windows 95, ok. 45 MB na dysku
Producent: Symantec Corporation, USA, http://www.symantec.com/
Dostarczył: Softpoint, Warszawa
tel.: (0-22) 635 98 19, faks: 635 69 50
http://www.softpoint.com.pl/
e-mail: [email protected]
Cena: 475 zł, Uaktualnienie: 213 zł

Nowością jest Norton Optimization Wizard. Najogólniej mówiąc, przyśpiesza on działanie komputera. Możemy za jego pomocą przeorganizować i zmniejszyć wielkość Rejestru Windows (co pomoże skrócić czas potrzebny do startu systemu). Optimization Wizard zoptymalizuje także plik wymiany Windows: obliczy jego najodpowiedniejszy dla konkretnej konfiguracji rozmiar, ustawi stałą wielkość (wbrew zaleceniom Microsoftu, ale w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem) i przy pomocy Speed Diska przeniesie na najszybszy dostępny dysk. Notabene programiści Symanteca stosują tu najwyraźniej zasadę mówiącą, że wielkość stałego pliku wymiany należy obliczać, mnożąc ilość zainstalowanego RAM-u przez 3. Inni spece od windowsowych tipsów polecają mnożnik 2, tak więc tylko od naszych upodobań i wielkości twardego dysku zależy, czy zgodzimy się np. na 96-megabajtowy plik wymiany.