Podstawy HTML-a

Popularność Pajęczyny przekroczyła już dawno nie tylko granice uniwersytetów, ale także firm. Własne serwery mają raczej tylko wymienione wyżej instytucje, ale posiadaczem strony WWW może zostać każdy.

Zarówno na świecie, jak i w Polsce aż roi się od serwisów oferujących za darmo miejsce, w którym można umieścić swój fragment Sieci. Gorzej jest z materiałami do nauki HTML-a, języka służącego do tworzenia stron WWW. Co prawda, w Sieci jest kilka miejsc, gdzie można znaleźć napisane po polsku różnego rodzaju kursy oraz opracowania, ale albo obejmują one tylko niektóre aspekty tworzenia stron, albo uczą „złego” HTML-a. Najlepszymi materiałami są oficjalne specyfikacje, jednak te napisane są po angielsku w sposób nie zawsze zrozumiały dla początkującego.

Dobry edytor powinien kolorować kod… trochę kolorów

W ostatnim roku pojawiły się dwie ważne rzeczy: style (CSS) oraz HTML 4.0. Style są dość starą koncepcją, ale zaczęto o nich głośno mówić wraz z zaimplementowaniem ich w czwartych wersjach Netscape Navigatora oraz Internet Explorera. Niestety, ani oprogramowanie Netscape’a, ani Microsoftu nie obsługuje pełnej specyfikacji CSS1, zaś ostatnia wersja HTML-a nie jest wspierana przez żadną przeglądarkę. Obie firmy jednak zapowiadają szybką zmianę tej sytuacji.

Info
Specyfikacje:
http://www.w3.org/TR/REC-html40-971218/ – HTML 4.0
http://www.w3.org/TR/REC-CSS1 – Style Kaskadowe (CSS1)
http://vancouver-webpages.com/META/ – spis informacji przekazywanych za pomocą elementu META
Narzędzia:
http://sunsite.icm.edu.pl/tucows/files/homesite3.exe – HomeSite 3.0
http://www.rubikon.net.pl/tiger/Files/t9515f.exe – Tiger95
http://www.creamsoft.com/pajaczek/glowna/zadarmo/zadarmo.htm – Pajączek
http://www.gdansk.sprint.pl/~jj/apps/ogonki97/instalacja.html – Ogonki97
# – wwwfixpl

mamy to na chip-cd 5/98Wymienione wyżej narzędzia i materiały pomocnicze znajdują się na CD-ROM-ie dołączonym do zeszytu.

W niniejszym kursie przedstawimy, jak tworzyć strony WWW z zastosowaniem najnowszej wersji języka HTML oraz styli. Elementy, które jeszcze nie są obsługiwane przez żadną przeglądarkę, zaprezentujemy stosując rozwiązania zastępcze, jednak są one tymczasowe. Nie pojawią się tu elementy ani atrybuty nie należące do HTML-a, takie jak MARQUEE czy BGSOUND, oraz te, które autor niniejszego artykułu uznał za mało przydatne lub nieistotne.