Pogodowa niewiadoma

Meteorolodzy są w stanie coraz dokładniej przewidywać pogodę. Wprawdzie chaotyczne zmiany warunków atmosferycznych ciągle płatają figle specjalistom od symulacji komputerowych, jednak precyzja wykorzystywanych przez nich metod pozwala na tworzenie w miarę dokładnych prognoz zarówno długoterminowych, jak i odnoszących się do niewielkich, ściśle określonych terytoriów.

Przyszłość puka do drzwi laboratorium niemieckiego instytutu meteorologii. Aktualne prognozy pogody wspomaga tu nowy komputer Cray T3E. Na ekranie pojawiają się tajemnicze czerwone symbole, a 128 procesorów potężnej maszyny walczy z równaniami umożliwiającymi określenie, w których rejonach kraju będzie deszczowo, pogodnie bądź wietrznie. Może się jednak zdarzyć, że po kilku sekundach wyświetlane symbole zgasną: wykonywanie bieżącego zadania zostanie przerwane.

Na szczęście to tylko testy. W czasie gdy matematyk szuka przyczyny awarii, osiem pięter niżej – obok nowego Craya – cały czas pracuje dotychczasowy system obliczeniowy instytutu.

Stary Cray C98, wyposażony w osiem procesorów, kilka razy dziennie rejestruje “obraz” atmosfery. W ogólnoświatowym systemie informacji meteorologicznych krąży stale około stu tysięcy obserwacji pogodowych, przeliczanych przez niemieckich meteorologów przy użyciu specjalnej siatki powierzchniowej. Poszczególne jej węzły są rozmieszczone w odległości około 200 kilomet- rów, co sprawia, że każdy z nich odzwierciedla stan pogody w regionie porównywalnym z obszarem Badenii-Wirtembergii.

Ta mało precyzyjna struktura nie nadaje się wprawdzie do określania prognoz dla samych Niemiec, ale może dostarczać dane dla modelu pogodowego obejmującego rejon europejski i północnoatlantycki. Ten ostatni przekazuje z kolei informacje o ciśnieniu, temperaturze i wilgotności powietrza do tzw. modelu niemieckiego, który – wbrew swojej nazwie – obejmuje obszar pomiędzy Madrytem, Neapolem i Oslo.

Info
Więcej informacji o meteorologii i prognozowaniu pogody:

European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF)
http://www.ecmwf.int/
Niemiecki Instytut Meteorologii (DWD)
http://www.dwd.de/
Serwisy pogodowe
http://www.donnerwetter.de/
http://www.mmc.de/main_frame.html/
http://sunsite.icm.edu.pl/meteo/polish/weathfrcst/weatherforecast.html/
http://chimera.ae.krakow.pl/~windsurf/pogoda.html/
http://hades.t15.ds.pwr.wroc.pl/~styk/pogoda.html/

Więcej:bezcatnews