Potęga 3D

Karta graficzna stanowi nieodłączny element każdego komputera. Aby pomóc w wyborze odpowiedniego urządzenia, CHIP przetestował 62 modele, sprzętowo wspomagające realizację funkcji 3D.

Wielką pogoń za tanią trójwymiarową grafiką rozpoczęła firma S3, promując swój pierwszy układ ViRGE. Wkrótce wszyscy producenci zdecydowali się na stworzenie własnych kości obsługujących trzeci wymiar. Stało się tak głównie ze względu na rozwój aplikacji, które z obiektów 2D (zdjęcia, obrazy, schematy) przestawiły się na sceny złożone z trójwymiarowych obiektów – np. 3D Studio MAX. Wydajność w „klasycznych” zastosowaniach 2D jest dziś na tyle wysoka, że niemal się o tym nie wspomina.

Info
Dodatkowe informacje na tematy związane z kartami 3D:

Tom’s Hardware Guide:
http://sysdoc.pair.com/
Oficjalna strona DirectX:
http://www.microsoft.com/directx/
Oficjalna strona OpenGL:
http://www.opengl.org/
Kurs programowania w OpenGL:
http://www.cs.tulane.edu/www/graphics/OpenGL/
Producenci układów graficznych:
http://www.3dfx.com/
http://www.3dlabs.com/
http://www.alsc.com/
http://www.atitech.com/
http://www.matrox.com/
http://www.nine.com/
http://www.nvidia.com/
http://www.rendition.com/
http://www.s3.com/
http://www.tridentmicro.com/
http://www.videologic.com/

mamy to na chip-cd 6/98mamy to na chip-cd 5/98Na krążku dołączonym do tego numeru znajdują się programy wykorzystane podczas testu: Final Reality 1.1,Tunel i Direct3D Test. Na CHIP-CD 6/98 zamieścimy najnowsze sterowniki do przetestowanych kart.

Zarówno tanie, jak i bardzo wydajne układy współpracują z wszystkimi aplikacjami 2D, różnice polegają głównie na zastosowaniu innego rodzaju lub rozmiaru pamięci. Oczywiście układy dedykowane dla specyficznych aplikacji 2D działają zwykle o wiele szybciej niż montowane na standardowych kartach graficznych, jednak ich wyższą wydajność doceni tylko wąska grupa użytkowników, wykorzystujących w codziennej pracy np. aplikacje typu CAD. Z tego też względu uwagę skupia dziś prędkość realizacji efektów 3D, które spotkać można w każdej nowej grze, programie multimedialnym, a czasem także standardowych aplikacjach, jak VRML w przeglądarkach Sieci.