Przyjaciel pstrykacza

Od pewnego czasu w gronie producentów aparatów cyfrowych znajduje się firma Casio. Właśnie pojawił się kolejny model tego producenta.

„Cyfraki” Casio przypominają typowe „małpki” z obrotową głowicą obiektywu. Nowy QV-700 również zbudowany jest w ten sposób. Na korpusie aparatu znajduje się pokrętło do zmiany trybów pracy, obok przycisk Menu, „guziki” ustawiania parametrów i spust. Na górnej ściance umieszczono też klapkę, pod którą schowane są gniazda we/wy, a także zestaw klawiszy do włączania flesza, wyboru foldera roboczego, wyświetlania danych, zmiany jakości obrazu oraz kasowania klatek lub czyszczenia całej karty pamięci. Z boku aparatu widnieje przełącznik trybu pracy obiektywu: normalny lub makro.

Aparat Casio wykonuje wprawdzie zdjęcia w niezbyt wysokiej rozdzielczości (640×480 pikseli), ale wyposażono go w wiele pożytecznych funkcji. Obrazy można przechowywać w folderach, co ułatwia ich odszukiwanie, możliwe jest też dodanie do zdjęcia „tabliczki” zawierającej sfotografowany wcześniej napis. Obrazy daje się ukrywać, filtrować, a nawet miksować. Uruchomienie opcji Panorama powoduje, że po zrobieniu zdjęcia pojawia się na wyświetlaczu półprzezroczysty fragment prawej strony wykonanej właśnie fotografii. Po obróceniu aparatu w prawo możemy nałożyć aktualny obraz na ten wzorzec, co powoduje zsynchronizowanie następnej klatki z poprzednią. Po wykonaniu w ten sposób ok. 10 zdjęć uzyskujemy ciąg zachodzących na siebie obrazów, które dają się połączyć w widok panoramiczny lub nawet interakcyjną, ruchomą panoramę w standardzie QuickTime VRMovie. Służy do tego program Spin Panorama dostarczany wraz z aparatem.

Złącze komunikacyjne to typowy interfejs RS-232. Umożliwia on łączenie aparatu z komputerem oraz z drugim aparatem, co pozwala na przenoszenie między nimi zdjęć. Dołączony program QV-Link 2.5 pozwala na skopiowanie zdjęć na dysk komputera oraz wykonanie backupu zawartości karty pamięci. Do aparatu można też podłączyć telewizor, ale sygnał wyjściowy jest w standardzie NTSC.

w skrócie
CASIO QV-700
Wymiary matrycy CCD: 640×480
Obiektyw: ok. 50 mm f/2-8
Pamięć: karty compact flash o pojemności od 2 do 15 MB
Jakość/liczba zdjęć (karta 2 MB): fine/14, normal/26, economy/47
plus duże możliwości zarządzania i obróbki zdjęć
plus dość wygodna obsługa
plus wspomaganie zdjęć panoramicznych
plus duży wyświetlacz i czytelne menu
minus niska rozdzielczość
minus brak interfejsu Twain
Producent: CASIO, Japonia http://www.casio.com/
Dostarczył: B.H., Wrocław tel./faks: (0-71)73 50 34, e-mail:[email protected]
Cena: 2490 zł

Aparat ma obiektyw o stałej ogniskowej i nieźle pracującą lampę błyskową. Atutem jest też duży, 2,5-calowy wyświetlacz LCD o dość niskiej, niestety, częstotliwości odświeżania. Bardzo dobrze spolonizowano podręcznik.