Skąd takie rachunki

Już chyba oswoiliśmy się z koniecznością planowania domowego budżetu z wyprzedzeniem. Część spodziewanych wydatków stosunkowo łatwo daje się oszacować – rachunki za elektryczność, gaz itp. płacimy, z grubsza rzecz biorąc, stałe. Z opłatami za rozmowy telefoniczne jest inaczej. Po pierwsze: w Polsce obecnie funkcjonują czterej liczący się operatorzy sieci telefonicznej, a każdy z nich stosuje własne taryfy. Po drugie: mając więcej niż jedną linię telefoniczną, łatwo pogubić się w rozliczaniu każdej z nich z osobna. I wreszcie, po trzecie: czasami nie wystarczy nam suchy, comiesięczny rachunek, lecz potrzebujemy nieco obszerniejszej informacji o wykonanych połączeniach. Dzięki Taryfikatorowi Telefonicznemu ’97, produktowi firmy Studio JZK, będziemy w stanie przewidzieć nie tylko, jaką opłatę za rozmowy telefoniczne przyjdzie nam uiścić, lecz także otrzymamy wydruk billingowy dla każdej z używanych linii.

W oknie Eksperta Taryf możemy wprowadzać nowe wartości podatku VAT, ceny impulsu itp. ceny

Po instalacji programu użytkownik powinien określić, z jakiego typu telefonu będzie korzystał. Dzięki temu TT „dowie się”, które taryfy powinien stosować przy obliczaniu kosztu połączeń. Do wyboru pozostawiono zwykłe linie telefonii stacjonarnej TP SA, łącza komórkowe analogowe (Centertel) i cyfrowe (Era i Plus GSM) oraz sieci Komertel. W przypadku gdy nasza linia jest podłączona do sieci niezależnego operatora, używającego własnych (nie zdefiniowanych w TT) taryf, należy opisać je samemu. Następnie trzeba podać typ urządzenia, z którego korzystamy – czy jest nim telefon, czy modem. Na zakończenie TT pyta, czy abonent sam będzie wybierał aktualnie obowiązującą taryfę, czy też woli skorzystać z opcji wyboru automatycznego. Ta druga możliwość jest godna uwagi – zostaniemy zwolnieni z konieczności pamiętania o godzinach, w których następuje zmiana wysokości opłat za rozmowy telefoniczne; program Studia JZK nie zapomni także o ulgowych cenach w dniach świątecznych.

Po nawiązaniu połączenia („ręcznym” – jeśli korzystamy ze zwykłego telefonu; automatycznym – gdy używamy modemu) pozostaje tylko uruchomić licznik, a TT zapisze moment rozpoczęcia rozmowy, czas jej trwania i cenę. Każdej zdefiniowanej linii telefonicznej przyporządkowane jest osobne okno billingowe, w którym można wyświetlić szczegółowe informacje o opłacie.

Ponieważ taryfy telefoniczne mogą się zmieniać, TT pozwala modyfikować te wprowadzone standardowo. Przewidując przyszłą walkę konkurencyjną między wieloma operatorami, autorzy programu pozwalają na uwzględnienie w tabeli opłat darmowych sekund karencyjnych.

w skrócie
mamy ten program w bbs-iemamy to na chip-cd 5/98Taryfikator Telefoniczny ’97
Wymagania: PC 386; 4 MB RAM; Windows 3.1x; ok. 15 MB na dysku
plus łatwa instalacja i obsługa
plus duże możliwości konfiguracyjne
plus współpraca z popularnymi programami komunikacyjnymi
minus brak możliwości globalnej zmiany parametrów w Ekspercie Taryf
Producent: Studio JZK, Gdańsk, tel.: (0-58) 557 96 42, faks:557 88 22,
e-mail: [email protected],
http://jzk.home.pl/
Cena: 98 zł

Integralną częścią TT jest Kalkulator Taryfowy, podający np. koszt dwuminutowej rozmowy prowadzonej o godzinie 22.00 między abonentami sieci Idea i Era. Dodajmy do tego książkę telefoniczną i możliwość importu danych z pliku modemlog.txt Win-dows 95, a okaże się, że program Studia JZK jest narzędziem przydatnym nie tylko do szacowania wysokości rachunków, które przyjdzie nam po miesiącu zapłacić.