Windows w kieszeni

Philips Velo 1

jest nową propozycją na rynku palmtopów. Zalicza się on do grupy urządzeń opartych na miniaturowym systemie operacyjnym Microsoftu – Windows CE.

Velo 1 jest wyposażony w procesor MIPS R4000, inne procesory tej marki (np. R5000) są używane między innymi w stacjach roboczych Silicon Graphics. Pamięć składa się z dwóch części: ROM-u o rozmiarach 8 MB zawierającego system operacyjny i aplikacje oraz 4 MB RAM-u przeznaczonego na programy i do składowania danych. Dodatkowo palmtop oferuje dwa gniazda służące do montowania rozszerzeń. W pierwszym instaluje się dodatkową pamięć RAM o maksymalnej pojemności 8 MB, a w drugim „dysk” flash (4 MB) lub ROM z uaktualnieniem systemu operacyjnego.

Ostatnio bardzo popularne wyświetlacze dotykowe znalazły swoje miejsce również w konstrukcji Philipsa. Rozwiązanie takie, mimo iż wygodne, gdy urządzenie leży na stole, traci nieco na funkcjonalności w sytuacjach wymagających od użytkownika poruszania się. Kiedy trzymamy palmtopa w jednej ręce, drugą możemy obsługiwać albo klawiaturę, albo pisak, co jest nieco niewygodne. Duży i czytelny ekran pozwala na wyświetlanie grafiki w rozdzielczości 480×240. Możliwa jest regulacja kontrastu, a w ciemności, bardzo przydaje się niebieskawe podświetlenie. Dzięki niemu nie ma problemów z pracą nawet w ciemnościach.

Komputerek Philipsa charakteryzuje się rozbudowanymi możliwościami komunikacyjnymi. Posiada wbudowane złącze transmisyjne na podczerwień o maksymalnej przepustowości 115 kbps oraz modem 19,2 kbps, który jest elementem dotychczas niespotykanym w tej klasy urządzeniach. Po włożeniu Velo 1 do małej stacji dokującej, która jest na wyposażeniu, można korzystać z portu szeregowego o prędkości dochodzącej do 230 kbps.

System operacyjny palmtopa to MS Windows CE 1.0. Oferuje on jednak jedną bardzo istotną modyfikację: wbudowane polskie czcionki. Są one dostępne dzięki programowej nakładce na klawiaturę przygotowaną w Polsce przez firmę Glen z Krakowa. Kolejną pozytywną cechą Velo jest rozbudowane oprogramowanie. Oprócz kieszonkowych wersji Worda, Excela i Internet Explorera przydatne są kalendarz, lista zadań do wykonania, mała baza danych oraz klient poczty. Philips dołączył do swego produktu również program Pocket Automap Streets, który pozwala na przeglądanie i przeszukiwanie dokładnych planów miast. Niestety, w pakiecie znajdują się tylko mapy kilkunastu największych miast amerykańskich. Wszelkie inne trzeba dokupić. Oczywiście nie mogło zabraknąć oprogramowania do komunikacji z „dużym” komputerem. Dzięki standardowemu HPC Explorerowi możliwa jest wymiana i synchronizacja danych pomiędzy maszynami. Program pozwala także na konwersję pomiędzy kilkoma formatami plików (np. z Packet Excel i Word do ich pełnych wersji).

w skrócie
Philips Velo 1
Procesor: MIPS R4000
System op.: MS Windows CE 1.0
ROM: 8 MB
RAM: 4 MB EDO
Maks. RAM: 12 MB + 4 MB Flash
Wyświetlacz: LCD Grayscale 480×240, dotykowy, podświetlany
Baterie: 2xAA + CR2032
plus wbudowany modem
plus dołączone polskie znaki
plus rozbudowane oprogramowanie
plus bogate wyposażenie zestawu
minus niezbyt czytelny ekran
Producent: Philips, Holandia http://www.velo.philips.com/
Dostarczył: Cadena, Poznań tel.: (0-61) 855 21 51 faks: 853 32 93
e-mail: [email protected],
http://www.cadena.com.pl/
Cena: 2000 zł

Philips Velo 1 jest ofertą dosyć atrakcyjną i nowatorską. Oferuje niezwykle rozbudowane możliwości komunikacyjne oraz rozszerzony zestaw oprogramowania. Dzięki dołączonemu zasilaczowi sieciowemu i stacji dokującej możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie pracy bez dokupowania dodatkowych akcesoriów. Za wszystko trzeba zapłacić umiarkowaną cenę. Polecamy wszystkim potrzebującym podręcznego notatnika, bazy danych, kalendarza i sprawnego narzędzia do wymiany poczty elektronicznej.