Zamek – skarbnica

Wiedza to skarb, najodpowiedniejszym miejscem dla skarbów są zamki, a zamki to siedlisko (między innymi…) duchów. Wszystkie wymienione elementy znajdziemy na krążku skierowanym do dzieci od lat 5 do 10, wydanym przez firmę Albion. Encyklopedia dla dzieci to produkt bardzo potrzebny, a na rynku multimediów wydawnictwa tego typu cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Zapoznając się z zawartością tej płyty, dzieci zapewne się nie znudzą. Sposób zorganizowania wiadomości, a także pomysłowe metody ich utrwalania, to mocne strony encyklopedii.

W tym zamku naprawdę nie straszy – zapraszamy wszystkie dzieci zamek bez strachów

Autorzy informują, że płyta jest przeznaczona dla dzieci, które są już obeznane z posługiwaniem się komputerem, ale także dla tych początkujących. Chociaż na pierwszy rzut oka główny ekran przedstawiający zamek może onieśmielić i przytłoczyć wielością ikon, dzięki (bardzo rzeczowej i konkretnej) pomocy ducha-przewodnika każdy maluch szybko odnajdzie właściwą drogę w czasie wędrówki przez kolejne komnaty.

Encyklopedia zawiera ponad tysiąc pojęć. Dzieci za pomocą ikon mogą wybrać definicje łatwiejsze bądź trudniejsze. Wszystkie wyjaśnienia pojęć są językowo dostosowane do wieku użytkownika programu. Nie oznacza to bynajmniej, że natkniemy się na infantylne określenia czy narazimy dziecko na językowe uwstecznienie! Przeciwnie, poza wiedzą ogólną, aplikacja wzbogaca także zasób słownictwa.

Każdą definicję można odczytać samodzielnie lub wysłuchać lektora. Większość haseł, oprócz kolorowej i zabawnej grafiki, została uzupełniona animacjami, filmami i nagraniami dźwiękowymi. O ile grafika oraz animacje są staranne i pomysłowe, o tyle filmy i dźwięk wydają się czasami nieprzemyślanym „umultimedialnianiem” na siłę, tym bardziej że większość filmów nie jest najwyższej jakości. Być może to celowy zabieg autorów, jednak brakuje w programie odsyłaczy hipertekstowych, a to przecież już dosyć powszechny i bardzo przydatny wynalazek…

wyszukiwanie Wyszukiwanie definicji czy ulubionej animacji nikomu nie sprawi kłopotu

Jednak atutów programu jest zdecydowanie więcej. Gier i zabaw edukacyjnych jest ponad 100! Dzieci mogą rozwiązywać krzyżówki i quizy obrazkowe. Można pokolorować wiele obrazków, rysować łącząc kolejne punkty itd. Takie bogactwo rozrywkowych opcji programu ściśle powiązanych z poszczególnymi działami encyklopedii wpłynie zapewne na lepsze i szybsze przyswajanie zdobywanych wiadomości.

w skrócie
Encyklopedia dla dzieci
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC Pentium; 16 MB RAM, napęd CD-ROM 8x, 16-bitowa karta dźwiękowa, Windows 3.1x, ok. 30 MBna dysku
plus łatwość wyszukiwania haseł
plus pomysłowa aranżacja
plus interesująca rozrywka edukacyjna
minus brak odsyłaczy hipertekstowych
minus słaba jakość sekwencji wideo i niektórych audio
Producent: Albion, Wrocław, tel.: (0-71) 44 21 01, faks: (0-71) 44 82 16,
e-mail: [email protected],
http://www.albion.pl/
Cena: 139 zł

Dzieci! Nie bójcie się duchów! Ruszajcie do zamku Albionu po skarby!