Ziarnko do ziarnka…

System operacyjny Windows NT coraz częściej wybierają zaawansowani użytkownicy komputerów PC. Wymagania sprzętowe tego produktu nie są już tak szokujące jak kilka lat temu; przepaść dzieląca popularne systemy od „flagowego okrętu” Microsoftu zmniejszyła się do rozmiarów łatwej do przeskoczenia wyrwy. Jedną z cech zdecydowanie wyróżniających Windows NT jest system plików NTFS, oferujący nieporównywalnie większy stopień bezpieczeństwa danych niż FAT16/32. Ze względu na sposób organizacji partycji NTFS nie można posłużyć się narzędziami dyskowymi przeznaczonymi dla partycji typu FAT. Jest to o tyle istotne, że jak dotąd Microsoft nie umieścił w żadnej z wersji Windows NT odpowiedniego oprogramowania do defragmentacji.

Diskeeper pozwala na analizę stopnia fragmentacji i przedsta-wienia jej w formie graficznej analiza fragmentacji

Diskeeper był pierwszym – i do niedawna jedynym – programem narzędziowym, służącym do defragmentacji partycji NTFS. Na pierwszy rzut oka działa on tak samo jak defragmentator znany z Windows 95. Ale to pozory. Partycja NTFS nie umożliwia bezkarnego manipulowania plikami, w związku z czym Diskeeper nie przenosi zbiorów samodzielnie. Zamiast tego wywołuje stosowne procedury (działa nie jako aplikacja, lecz jako usługa systemowa) i przenosi pliki tylko wtedy, gdy system operacyjny zdecyduje, że jest to możliwe. Ponieważ działanie Diskeepera opiera się na procedurach systemowych, jego instalacją i konfiguracją musi zająć się użytkownik, który ma uprawnienia administratora.

Diskeeper może zostać uruchomiony automatycznie w momencie, gdy stopień fragmentacji dysku osiągnie pewien poziom. Służy do tego funkcja Set It and Forget It (ustaw i zapomnij). Ponadto możliwe jest skonfigurowanie Diskeepera, tak by uruchamiał się okresowo lub też bez przerwy działał w tle w czasie normalnej pracy. Ostatnia opcja wymaga jednak odpowiedniej ilości pamięci operacyjnej i doświadczalnego ustawienia priorytetów dla aplikacji działającej w tle. Oczywiście nie jest zabronione „ręczne” uruchomienie programu ze wskazaniem dowolnego dysku IDE lub SCSI. Ta możliwość pozwala też na analizę stopnia fragmentacji i przedstawienia jej w formie graficznej lub tekstowej oraz na wyświetlenie podpowiedzi o wskazanym w danym przypadku sposobie dalszego postępowania.

konsolidacja katalogów Najnowsza wersja oferuje możliwość konsolidacji katalogów

Najnowsza wersja aplikacji oferuje niedostępną dotąd możliwość konsolidacji katalogów. Polega ona – z grubsza rzecz biorąc – na przeniesieniu informacji o ich zawartości w jedno miejsce. Przyśpiesza to odczyt danych, a w razie konieczności sięgnięcia po oprogramowanie narzędziowe do ratowania „sypiącego” się dysku oszczędzi czas i nerwy użytkownika. Proces konsolidacji przebiega wyłącznie podczas startu systemu; wynika to z tego, że mechanizmy bezpieczeństwa NT nie zezwalają na wyłączny dostęp do dysku.

W naszych testach Diskee-per dla Windows NT nie upakował plików tak gęsto, jak robi to np. defragmentator FAT z Windows 95. Ale producent programu zaznacza, że nie chodzi przecież o to, by dysk wyglądał ładnie, tylko o to, by działał szybko i sprawnie. Poza tym partycje NTFS chadzają własnymi ścieżkami. Po defragmentacji aplikacje Office 97 na maszynie z procesorem Pentium 200 MHz wyposażonej w 48 MB RAM i dyskiem IDE UDMA 4,1 GB potrzebują do startu czasu krótszego średnio o połowę.

w skrócie
mamy ten program w bbs-iemamy to na chip-cd 5/98Diskeeper 3.0 dla Windows NT
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows NT 4.0; ok. 2 MB na dysku
plus znakomita integracja z systemem operacyjnym
plus przejrzysty i wygodny interfejs użytkownika
plus kompleksowy system pomocy
minus brak wersji polskiej
Producent: Executive Software, USA; http://www.execsoft.com/
Dostarczył: DCS Computer Consultants Group, Warszawa, tel.: (0-22) 25 46 45, faks: 47 94 23
e-mail: [email protected],
http://www.dcs.pl/
Cena: 180-565 USD

Jak zauważyliśmy, najlepsze rezultaty daje ciągła defragmentacja dysku w tle. Administratorów zapewne zainteresuje wiadomość, że Diskeeper 3.0 w wersji Server jest narzędziem w pełni sieciowym i wykonuje „zdalne” porządki na dyskach wszystkich stacji roboczych podłączonych do serwera NT 4.0. Trzydziestodniowa wersja próbna zamieszczona na CHIP-CD jest w pełni funkcjonalną wersją Server/Workstation. Wypada jeszcze dodać, że Windows NT 5.0 będzie zawierał uruchamianego ręcznie, uproszczonego Diskeepera.