Czar Wolnego Miasta

Wiele jest w Polsce miejsc ciekawych, urokliwych, magicznych. Jednym z nich jest niewątpliwie Gdańsk – miasto tyle niezwykłe, co bajeczne. To właśnie jemu poświęcono wspaniały multimedialny przewodnik wydany przez Multimedia Cafe i Fundację Pomocy Dzieciom Skrzywdzonym „Dar Gdańska”. Lecz „Był sobie Gdańsk” nie posiada zbyt wielu cech właściwych konwencjonalnym bedekerom, nawet multimedialnym – to wycieczka do Wolnego Miasta Gdańska lat poprzedzających kataklizm drugiej wojny światowej.

Zwiedzanie dawnego Gdańska najlepiej rozpocząć, klikając ikonę Wycieczka znajdującą się w menu głównym tej niecodziennej aplikacji. Łagodnemu i ciepłemu głosowi lektora towarzyszy cichy podkład muzyczny – polskich melodii sprzed lat. Całości dopełniają epatujące sepią (definiowalne odcienie!) zdjęcia, których urokowi wprost nie można się oprzeć. Bajkowa eskapada kończy się powrotem do menu głównego (w każdej chwili można ją przerwać, ale któżby chciał to uczynić…), gdzie wycieczkowicza czekają kolejne atrakcje: Ciekawe miejsca i obiekty, Plan miasta i Spis indeksów.

Pierwsza z wymienionych opcji – jak nietrudno się domyślić – stanowi przebogaty zbiór zdjęć budynków sakralnych, bram, baszt, restauracji i obiektów dawnego Gdańska. Każdej fotografii towarzyszy polskojęzyczny opis miejsca i jego historii. Przeglądowi wtóruje muzyka z archiwów polskich rozgłośni radiowych.

Plan nadmorskiego miasta w skali 1:8000 opracowany na podstawie Pharus-Plan jest interakacyjną mapką centrum Gdańska, na którą naniesiono obecne nazwy ulic i obiektów. Za pośrednictwem lupki można przybliżyć (lub oddalić) dowolny fragment planu, a także – przesuwając kursor w postaci szkła powiększającego w dowolnym kierunku – przesunąć mapę. Po kliknięciu ikony Indeks wyświetla się spis ulic i obiektów zawartych w obrębie planu miasta. Mając na względzie odbiorców niemieckojęzycznych, autorzy programu zadbali o drugą wersję językową spisu – aby ukazał się wykaz niemieckich nazw, wystarczy nacisnąć przycisk symbolizujący flagę naszego zachodniego sąsiada.

Wspaniałym pomysłem wydaje się ikona „w okularkach” – Pokaż na planie, po naciśnięciu której aktualnie podświetlona ulica czy kościół zostaje automatycznie wyszukiwana na planie i obwiedziona migoczącym kręgiem.

Spis indeksów to bodaj najciekawsza opcja aplikacji. Zawiera ona kategorie, według których można wyszukiwać miejsca i obiekty. Wśród dwudziestu kilku pozycji znajdziemy m.in. Panoramy Gdańska, Bramy miejskie, Mosty, Ulice Gdańska, Miejsca sakralne, Domy i dwory, Fontanny i pomniki, a także Chronologiczny układ zdjęć, Wyszukiwanie obiektów na zdjęciach.

w skrócie
Był sobie Gdańsk
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486/66, 8 MB RAM, 16-bitowa karta dźwiękowa, VGA, Napęd CD-ROM 2x, mysz, Windows 95/NT 4.0, ok. 20 MB na dysku
plus staranna i bogata oprawa muzyczno-graficzna
plus imponujący zestaw fotografii
plus elementy dwujęzyczności
Producent: Multimedia Cafe, Gdańsk, tel./faks: (0-58) 551 20 40,
e-mail: [email protected]
http://www.mmcafe.com.pl/
Cena: 79 zł

Po wybraniu kategorii program prezentuje spis przynależnych do niej miejsc wraz z opisami. I tu – po naciśnięciu myszą na nazwę obiektu – ponownie pojawia się lupa, którą przesuwa się po fotografii, uzyskując wrażenie panoramiczności zdjęć. Dodatkową atrakcją są kontekstowe napisy z nazwami miejsc wyświetlające się samoczynnie po przesunięciu kursora na dany fragment fotki.

U dołu ekranu widnieje menu zawierające wiele użytecznych opcji, m.in. Pokaż na planie, Poprzednie/następne zdjęcie indeksu, Perspektywa, Aktywne obiekty. Za jego pomocą nawigowanie po sentymentalnym Gdańsku staje się prawdziwą przyjemnością.